Dieta Dukana, czyli dieta białkowa stała się niezwykle popularna, gdyż niewątpliwie daje spektakularne efekty. Stosujące ją osoby schudły nawet 10 kilogramów w ciągu miesiąca. Niestety należy zdawać sobie sprawę, że dieta ta stanowi duże zagrożenia dla zdrowia.
Podstawą diety Dukana jest spożywanie dużych ilości białka, w pierwszym etapie tej diety w ogóle rezygnuje się z jedzenia tłuszczów i węglowodanów, zwanych popularnie cukrami. Białko stanowi podstawowy składnik budulcowy organizmu i jest niezbędne do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych. Jednak ilość białka, która jest potrzebna naszemu organizmowi jest stosunkowo nieduża i wynosi standardowo ok. 12% ogólnej ilości spożywanej energii. Organizm ludzki nie jest przystosowany do spożywania dużych ilości białek i efektem nadmiernego ich spożycia jest zakwaszenie organizmu, co powoduje zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej i w konsekwencji może prowadzić do przewlekłych bólów mięśni, a nawet dny moczanowej. Rośnie też ryzyko osteoporozy ze względu na zwiększoną utratę wapnia z moczem.
Należy pamiętać, że w diecie Dukana mamy do czynienia z istotnym ograniczeniem ilości spożywanych węglowodanów (lub nawet całkowitym z nich zrezygnowaniem), które są podstawowym źródłem energii dla organizmu, zwłaszcza dla mózgu. W konsekwencji dieta uboga w węglowodany może powodować zaburzenia koncentracji i wydolności umysłowej, wzmagać uczucie zmęczenia oraz znacznie osłabiać siłę mięśni i wydolność organizmu. W skrajnych przypadkach prowadzi do niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi, co może skończyć się tragicznie.
Ponadto, duże ilości białka w diecie w sposób znaczący obciążają nerki oraz wątrobę. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do niewydolności czy uszkodzenia nerek. Nadmierne obciążenie nerek przez białko może prowadzić do nadciśnienia, obrzęków i tworzenia się kamieni nerkowych.
Produkty bogate w białko to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, a nadmierne ich spożywanie wiąże się z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i soli w diecie. Może to zwiększyć ryzyko rozwoju nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru mózgu i zawału serca. Ponadto ograniczenie ilości węglowodanów w diecie oznacza niedobór błonnika, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, m. in. odpowiada za prawidłowy pasaż jelitowy, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i powoduje uczucie pełności w żołądku. Decydując się na dietę Dukana należy więc liczyć się z możliwością wystąpienia zaparć, silnych bólów brzucha, nasileniem stanów zapalnych uchyłków jelita grubego i, w dłuższym okresie czasu, zwiększonym ryzykiem nowotworu jelita grubego.
Dodatkowo, należy wyraźnie podkreślić zagrożenie związane nie tylko z dietą Dukana, lecz z każdą dietą, której efektem jest bardzo szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Chodzi oczywiście o efekt jo-jo, czyli szybkie ponowne przybranie na masie po zakończeniu diety.
Przed przystąpieniem do diety Dukana należy więc głęboko zastanowić się czy warto ryzykować zdrowiem i dobrym samopoczuciem, aby zrzucić nadmierne kilogramy, niestety prawdopodobnie zyskując je z powrotem po powrocie do dawnych nawyków żywieniowych.
Karolina Dąbrowska
www.dieta.fit.pl
Dieta Dukana – zagrożenia
O diecie Dukana słyszał już chyba każdy. W ostatnim czasie zdobyła ona niesamowitą popularność. Wiele osób zdecydowało się na nią zachęcone bardzo szybkimi efektami jakie uzyskali znajomi . Przed jej rozpoczęciem należy się jednak dokładnie zastanowić – czy warto schudnąć za wszelka cenę? Nawet za ceną własnego zdrowia? Dieta Dukana bowiem może okazać się niebezpieczna