Czy zdarza się, że gdy usiądziesz na sedesie okazuje się, że organizm wcale nie zamierza pomóc? Czy wypróżnianie jest trudne, a nawet bolesne?
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Dieta na zaparcia
zaparcia1Jeśli cierpisz na zaparcia nie trzeba od razu sięgać po środki przeczyszczające. Bardzo często wystarczy zmienić kilka elementów w codziennej diecie.

Po pierwsze należy zadbać o właściwą ilość błonnika w diecie. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcia dnia od otrąb i pełnoziarnistych płatków. Zawierają one znaczne ilości nierozpuszczalnego błonnika, który sprawia, że stolec łatwiej się formuje i szybciej przechodzi przez przewód pokarmowy. Ponadto należy wzbogacić swoją dietę o gotowaną fasolę, owoce i orzechy. Te produkty są źródłem rozpuszczalnego błonnika, dzięki któremu stolec jest bardziej miękki.

Po drugie pamiętaj, aby dużo pić. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawi, że stolec będzie luźniejszy. Ponadto zawarty w pożywieniu błonnik, o którym była mowa wcześniej, nie posiada swoich cennych właściwości bez odpowiedniej ilości wypitych płynów, ponieważ tylko w obecności płynów może spęcznieć i powodować uczucie pełności w żołądku. Pij przede wszystkim wodę, lecz także mleczne napoje fermentowane, kompoty, musy owocowe, soki warzywne, herbatę i kawę. Poranna filiżanka kawy stymuluje perystaltykę jelit, gdyż zawarta w niej kofeina ma działanie lekko przeczyszczające. Jeśli nie pijesz kawy dobrze rozpocząć dzień od filiżanki innego gorącego napoju np. herbaty czarnej, owocowej lub szklanki gorącej wody z odrobiną miodu lub soku z cytryny. W trakcie dnia postaraj się wypijać co najmniej 2 litry płynów w małych porcjach. Jednorazowe wypicie dużej ilości płynu nie nawodni Twojego organizmu, gdyż płyn ten nie zdąży się wchłonąć i trafi prosto do pęcherza... W przypadku uczucia dyskomfortu związanego z zaparciem dobrym sposobem jest picie trzy razy dziennie porcji naparu z mniszka lekarskiego, który wykazuje lekkie działanie przeczyszczające. Suszony korzeń mniszka można kupić w sklepach zielarskich.

[-------]

Po trzecie można spróbować jednej z najstarszych metod na zaparcia czyli…suszonych śliwek. Jednym ze sposobów jest spożywanie po każdym posiłku 2-3 suszonych śliwek, które moczyły się w zaparcia4przegotowanej wodzie przez całą noc, wraz z 1 szklanką wody, w której były moczone. Każdego wieczoru należy zalać 8-12 suszonych śliwek 4 szklankami przegotowanej wody. Jeżeli nie lubisz suszonych śliwek możesz spróbować żuć rodzynki. Poza błonnikiem zawierają też kwas winowy, który działa na organizm przeczyszczająco. Przeprowadzono badanie, które wykazało, że u osób jedzących codziennie małą paczkę rodzynek strawione jedzenie przemieszczało się przez przewód pokarmowy dwukrotnie szybciej!

Oto przykładowy całodzienny jadłospis dla osób cierpiących na zaparcia:

Śniadanie:
Miska błonnika - płatki owsiane i żytnie, otręby pszenne, potarte jabłko, maślanka naturalna, miód, ziarno słonecznika i suszone śliwki (przez noc moczone w wodzie)

Śniadanie II:

Kanapki z szynką – chleb razowy, masło, szynka drobiowa, pomidor

Obiad:
(20-30 min przed obiadem szklanka soku pomidorowego z łyżeczką oliwy)

Indyk ze szpinakiem – filet z indyka, szpinak, olej, jogurt naturalny, kasza gryczana

Podwieczorek:

Koktajl truskawkowy - jogurt naturalny, truskawki (świeże lub mrożone), cukier wanilinowy

Kolacja:

Jajka na miękko - chleb razowy, masło, jajka na miękko – 2 sztuki

Ostatnią, i chyba najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, aby zapobiec występowaniu zaparć jest aktywność fizyczna. Siedzący tryb życia jest przyczyną osłabienia mięśni tłoczni brzusznej i zwolnienia perystaltyki jelit. Formy aktywności fizycznej, które najlepiej przeciwdziałają zaparciom to: codzienny, co najmniej trzykilometrowy spacer, bieganie ok. pół godziny dziennie czy też pływanie co drugi dzień.

Pamiętaj, że odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny rozwiązują problem zaparć w znacznej większości przypadków. Zdarza się jednak, że zaparcia są objawem poważnego problemu, na przykład nowotworu okrężnicy czy niedrożności jelit. Jeśli zaparcie trwa ponad 2 tygodnie, w stolcu pojawia się krew, występuje gorączka lub ostry ból brzucha jak najszybciej należy porozmawiać z lekarzem.

Karolina Dąbrowska, poradnia dietetyczna dietekspert

www.dieta.fit.pl