Na śniadanie: Bezglutenowe naleśniki z borówkami
Miłośnicy słodkich śniadań (i nie tylko) koniecznie powinni spróbować tego przepisu! To pyszne połączenie delikatnego ciasta z nadzieniem stworzonym na bazie nabiału i świeżych borówek. Nasza wersja naleśników będzie idealna zarówno dla osób, które nie mogą spożywać glutenu, jak i tych dbających o linię.
Składniki:
Ciasto naleśnikowe:
· 100 g mąki ryżowej
· 50 g mąki owsianej
· 40 g mąki ziemniaczanej
· 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
· 150 ml wody mocno gazowanej
· 250 ml mleka Łaciatego 3,2%
· 40 g masła extra Łaciatego + łyżeczka masła do smażenia
· 4 duże jajka
· 1 łyżeczka cukru pudru
· szczypta soli
Nadzienie:
· 500 g świeżych borówek
· 2 opakowania Deseru z maślanką o smaku muffinki jagodowej
· 300 ml śmietanki Łaciatej 30%
Przygotowanie: Wszystkie rodzaje mąki łączymy z cukrem pudrem oraz proszkiem do pieczenia. Masło rozpuszczamy w garnuszku, a następnie dodajemy je do mleka i wody, całość mieszamy. Wbijamy jajka, po czym mieszamy wszystkie składniki razem (jeżeli możemy, użyjmy blendera, aby ciasto miało idealnie gładką konsystencję) Ciasto odstawiamy na 30 minut. Następnie rozgrzewamy patelnię i rozprowadzamy na niej masło. Nakładamy niewielkie porcje ciasta, tak aby naleśniki były cienkie. Smażymy krótko z dwóch stron – tylko do zarumienienia ciasta. Gotowe naleśniki układamy na sobie. Śmietanę ubijamy za pomocą miksera. Dodajemy do niej 2 opakowania Deserów z maślanką, mieszamy. Na każdym naleśniku kładziemy porcję nadzienia, garść borówek i zwijamy w rulon.
Na obiad: Chłodnik litewski z miętą
W letnie dni, zwłaszcza gdy panują wysokie temperatury, nie mamy zwykle ochoty na gorące zupy. Rozwiązaniem jest wówczas przygotowanie chłodnika, np. z dodatkiem orzeźwiającej mięty. Jeśli jednak chcemy zrobić sobie przerwę od prac kuchennych, szczególnie w czasie urlopu, możemy sięgnąć po gotową propozycję (chłodnik Sokólski lub pod marką Mlekpol). Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, soczysta buraczkowa barwa, a także charakterystyczny zapach i aromat dobrego, fermentowanego mleka oraz świeżych warzyw i przypraw sprawią, że dzięki chłodnikowi upał nie będzie nam już straszny.
Składniki:
· 1 pęczek botwinki
· 500 ml soku z kiszonych buraków
· 250 ml bulionu warzywnego
· 1 szklanka śmietanki Łaciatej 18%
· 2 średnie ogórki gruntowe
· 1 pęczek rzodkiewek
· 6 jajek
· 1 pęczek koperku
· 1 pęczek szczypiorku
· garść liści mięty
· sól i pieprz
Przygotowanie: Botwinkę myjemy, buraczki oczyszczamy i dokładnie płuczemy. Siekamy je w drobną kostkę. Botwinkę kroimy na mniejsze kawałki. Ogórka obieramy i kroimy w kosteczkę, rzodkiewkę myjemy i również drobno kroimy. W dużym garnku zagotowujemy buraczki w małej ilości wody i gotujemy przez 10 minut. Studzimy, dodajemy sok z buraków. Jajka gotujemy na twardo w osobnym garnku. Do zupy dodajemy bulion oraz pokrojone warzywa, mieszamy. Wszystkie zioła drobno kroimy i dorzucamy do garnka. Jajka obieramy ze skorupek i kroimy na pół. Chłodnik doprawiamy do smaku solą i pieprzem. W razie potrzeby można dodać sok z cytryny i cukier. Do zupy dolewamy śmietankę i mieszamy. Podajemy z jajkiem.
Na kolację: Pieczony kalafior
Kalafior, popularny w polskiej kuchni, warto przygotować w formie pysznej letniej kolacji, która sprawi, że poczujemy się nasyceni, ale nie objedzeni. Wystarczy zaledwie kilka dodatków, aby w mgnieniu oka wyczarować naprawdę znakomite danie.
Składniki:
· 1 średni świeży kalafior
· 3 łyżki oleju rzepakowego
· 100 ml mleka Mazurski Smak 3,2%
· 1/3 szklanki mąki kukurydzianej
· 1 ząbek czosnku
· 1 łyżeczka mielonej kurkumy
· 0,5 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
· szczypta soli
· szczypta pieprzu ziołowego
· Dip śmietanowy z karmelizowaną cebulką i cheddarem typu crème fraiche Mlekpol
Przygotowanie: Kalafior myjemy zimną wodą i osuszamy. Oddzielamy różyczki, które wrzucamy do wrzącej wody i blanszujemy przez 2 minuty. Po tym czasie wyjmujemy je i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Czosnek bardzo drobno siekamy i mieszamy z przyprawami. Różyczki kalafiora zanurzamy w mleku, oprószamy przyprawami i delikatnie obtaczamy w mące kukurydzianej. Następnie kalafior układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 20 minut w temperaturze 200°C. Podajemy z Dipem śmietanowym.