Bakterie jelitowe odgrywają istotną rolę w przewodzie pokarmowym. W zeszłym roku naukowcy wykazali, że myszy, których własne bakterie jelitowe zastąpiono bakteriami pobranymi z jelita człowieka, wchłaniały z jelita mniej tłuszczu. Jak się wydaje, modyfikacja flory jelitowej u człowieka także może przynieść pożądany skutek.
Yukio Kadaoka z japońskiej firmy Snow Brand Milk Products podawał 87 ochotnikom z nadwagą dwa razy dziennie po 100 gramów sfermentowanego mleka, stosowanego do wytwarzania jogurtu - części grupy podawano mleko z dodatkiem bakterii Lactobacillus gasseri. W tym czasie wszyscy ochotnicy odżywiali się tak, jak dotychczas.
Po 12 tygodniach przyjmujący Lactobacillus gasseri schudli przeciętnie o 1 kilogram, natomiast waga pozostałych ochotników nie uległa zmianie. Ilość "złego" tłuszczu trzewnego, który otacza narządy wewnętrzne i powoduje zespół metaboliczny spadła o 4,6 procenta, natomiast tłuszczu podskórnego - o 3,3 procenta. Zmniejszyły się także obwód uda (o 1,7 centymetra) i w talii (o 1,5 centymetra). - To sporo jak na nicnierobienie - skomentował Matthew Digby, specjalista z University of Australia, który nie był zaangażowany w badania. PMW
PAP - Nauka w Polsce
www.fit.pl