Śniadanie – porcja nr 1
Śniadanie w biegu…
…czyli najczęściej kanapka lub bułka z mijanej po drodze cukierni. Pamiętaj, by w kanapce znalazły się różnorodne warzywa (sałata, pomidory i ogórki zamieniaj czasem na rzodkiewkę, kalarepę, szczypiorek czy paprykę). Jeśli łapiesz w biegu drożdżówkę – zamień budyń na nadzienie z owoców. Tak skomponowane śniadanie popij owocowym lub warzywnym sokiem.
Szybkie śniadanie dla Twojego dziecka…
…czyli głodny maluch przed wyjściem do szkoły. Jeżeli Twoja pociecha zwykle zjada płatki z mlekiem, dodaj do nich suszone owoce. Kanapki wzbogać różnorodnymi warzywami, a do picia podaj sok owocowy lub warzywny. Jeżeli przygotowujesz jajecznicę – na patelnię możesz wrzucić również pomidory i szczypiorek.
Śniadanie domowe…
…czyli weekend z rodziną w komplecie. Macie czas, by usiąść przy zastawionym stole i porozmawiać po tygodniu pełnym zajęć. Do takiego śniadania zrób sałatkę (pamiętaj, by za każdym razem sałatka składała się z nieco innej kompozycji warzyw – tak, by żadnych witamin nie zabrakło na Twoim stole). Najlepiej, jeśli sałatka zostanie przyrządzona z surowych warzyw – w ten sposób warzywa nie stracą nic podczas gotowania. Dzbanek soku dodatkowo wzbogaci rodzinne śniadanie.
Drugie śniadanie – porcja nr 2
Drugie śniadanie najczęściej bywa niewielką przekąską – najwygodniej sięgnąć po owoc czy butelkę soku. O tej porze dnia potrzebujesz lekkiego wzmocnienia, by działać na pełnych obrotach – najbardziej pomocny będzie tu banan lub gęsty sok przecierowy.
Nie zapomnij również wyposażyć swojego dziecka w owoc i sok w drodze do szkoły.
Obiad – porcja nr 3
Obiad w tygodniu
Zwyczaje żywieniowe zapracowanych Polaków bywają różne – niektórzy nie jedzą nic do wieczora, by później wielką obiadokolacją wypełnić głód z całego dnia, inni przegryzają coś przygotowanego w domu, jeszcze inni zamawiają do pracy gotowy posiłek.
Pierwszego sposobu zdecydowanie nie polecamy – nie tylko ze względu na brak naszej porcji witamin. Wygłodzony organizm nadrobi później braki z nawiązką – przyjmie znacznie więcej kalorii, niż mu potrzeba. Pamiętaj, że 5 porcji warzyw, owoców lub soku należy spożywać w ciągu całego dnia, a nie na raz.
[-------]
Jeżeli przygotowujesz swój obiad w domu, możesz z łatwością zadbać o porcję – jest na to wiele sposobów. Możesz przygotować:
• dużą sałatkę
• makaron lub ryż z warzywami (na zimno)
• surówkę/gotowane warzywa do innej opcji obiadu
• surowe warzywa (marchewkę, ogórka, pomidora, rzodkiewkę), z których zrobisz szybką sałatkę lub którymi po prostu przegryziesz swój obiad
Jeśli zamawiasz obiad do pracy lub wychodzisz na posiłek, wybierz propozycje dań zawierających owoce (naleśniki z warzywami) lub warzywa (sałatki, surówki, grillowanie warzywa itp.).
Dla urozmaicenia obiadową porcję warzyw lub owoców możesz zastąpić sokiem.
Obiad w tygodniu Twojego dziecka
Menu obiadowe w szkole jest zwykle bogate w warzywa. Dla pewności każdy rodzic może je sprawdzić i zaproponować, by maluchy dostawały do obiadu np. soki przecierowe.
Obiad weekendowy
Masz tu pełne pole do popisu – od sałatek i surówek aż do dań, których podstawą są warzywa (zapiekanki, nadziewane warzywa). Jeżeli masz ochotę na bardziej tradycyjny obiad, zadbaj, by zupa była ugotowana na wywarze z prawdziwych warzyw, a cały obiad zwieńczony szklanką soku dla każdego biesiadnika. Jeżeli natomiast w którymś z Twoich dań zupełnie nie ma miejsca na owoce i warzywa – pomyśl o deserze (np. lody z owocami).
Podwieczorek – porcja nr 4
Podwieczorek to niewielka przekąska – w całości może składać się z czwartej porcji owoców lub warzyw. Zadbaj, by świeże owoce zawsze były na stole. Dla urozmaicenia możesz przygotować sałatkę owocową – w roli sosu doskonale sprawdzi się jogurt.
Kolacja – porcja nr 5
Kolacja to czas, kiedy z rodziną w komplecie zasiadasz przy stole. Warzywa możesz pokroić na desce, by każdy mógł po nie sięgnąć. Pomocny może być również sposób stosowany też przy podwieczorku, czyli owoce na stole.
www.fit.pl
Porcja witamin w każdym posiłku
5 porcji warzyw, owoców lub soku każdego dnia? Dietetycy zalecają spożywanie 5 posiłków w ciągu dnia – więc jedna porcja powinna znaleźć się właściwie we wszystkim, co jemy. Jednak owoce i warzywa nie zawsze pasują do naszej potrawy, nie zawsze nam z nimi po drodze i często o nich nie pamiętamy. Co zrobić, by porcje owoców i warzyw były czystą i smaczną przyjemnością, którą z chęcią dodamy do każdego posiłku?