Większość owoców można jeść ze skórą. Najlepiej nadają się do tego owoce z upraw ekologicznych. W ich przypadku mamy pewność, że są zdrowe i nam nie zaszkodzą. Na ich skórkach nie znajdziemy szkodliwych substancji i zanieczyszczeń ze środowiska. Śmiało możemy nie obierając jeść owoce krajowe i dojrzałe sezonowe – np. jabłka, gruszki, morele czy brzoskwinie. Oczywiście nikomu nie przyjdzie do głowy obierać wiśni, czereśni, jagód czy porzeczek.
Skórę warto zostawić na owcach, ponieważ w niej i pod nią jest najwięcej witamin. Skórki bogate są w błonnik, który oczyszcza jelita i poprawia funkcjonowanie układu trawiennego. Dzięki niemu usuwane są niestrawione resztki jedzenia, które zalegają w jelitach powodując kłopoty żołądkowe.
Skórkę powinniśmy odcinać np. z melona, awokado i kiwi, ale bardzo cienko, gdyż pod skórką znajduje się najwięcej witaminy C. Jedząc grejpfruta, mandarynkę lub pomarańczę nie usuwajmy białych błonek - zawierają dużo błonnika. To samo zdrowie – chociaż w smaku są bardzo gorzkie i zazwyczaj ją ściągamy, by został sam soczysty miąższ.
Owoce bez skórki powinniśmy serwować małym dzieciom i osoby starszym, schorowanym, które miałby probelm z jej pogryzieniem.
Pamiętajmy, żeby owoce, które zjemy ze skórką dokładnie umyć. Także te obierane powinniśmy przepłukać pod bieżącą wodą. W ten sposób zmyjemy z nich środki konserwujące i nabłyszczające, które są często używane, zwłaszcza w przypadku cytrusów.
www.fit.pl