Prócz podstawowego problemu rodziców, jak dziecko powinno się bawić? Powstaje kolejne: czym? Bezpieczna zabawka to dziś temat, który dla opiekunów jest tak samo ważny, jak wychowanie i zdrowie pociechy  
fit.pl
2010-06-24 00:00
Udostępnij
Bezpieczna zabawa
1173511 wondering kidNa rynku jest coraz więcej kolorowych, mówiących, strzelajacych i pluszowych zabawek. Rozmaite tworzywa i tkaniny budzą jednak obawy i opory rodziców podczas rodzinnych zakupów. Czy ta zabawka jest na pewno bezpieczna?

Po pierwsze: atest i certyfikat

Przy wyborze zabawki dla dziecka to rodzic musi być pierwszym laboratorium testowym.
Trzeba zabawkę dokładnie obejrzeć, sprawdzić, czy jest odpowiednio skonstruowana, czy nie emituje zbyt głośnych dźwięków, a także czy nie pachnie zbyt intensywnie. Drugim krokiem jest sprawdzenie atestów bezpieczeństwa i odpowiednich certyfikatów zanim podejmiemy decyzję o kupnie. Wszystkie zabawki, które spełniają warunki normy europejskiej otrzymują oznaczenie CE. Tego typu znak pojawia się zwykle na opakowaniu oraz na samej zabawce. Taki certyfikat jakości powinien być dla nas jednym z ważniejszych czynników decydujących, a nie marka czy upodobania dziecka.

Bezpieczeństwo i kontrola wieku

Zanim zdecydujemy o kupnie musimy zwrócić uwagę, czy zabawka będzie bezpieczna dla naszego malucha tj. nie zawiera małych części, które mogłyby zostać połknięte, bądź ostrych krawędzi, które mogłyby zaszkodzić dziecku.Ważne jest także czy wszystkie elementy przedmiotu są ze sobą solidnie połączone i trwałe, a także czy jest dostosowana do wieku dziecka. Na opakowaniu powinna widnieć informacja od jakiego wieku dziecka przeznaczona jest zabawka.

Estetyka wykończenia, jakość

Materiały, które zostały wykorzystane do stworzenia zabawki także powinny zainteresować rodzica. Wszystkie przedmioty zbyt mocno lakierowane, pachnące gumą, lub pokryte brudzącymi barwnikami, nie powinny zwracać naszej uwagi. Szczególnie małe dzieci lubią brać przedmioty do ust, co w wypadku zabawek pokrytymi niewłaściwymi substancjami, może spowodować nawet zatrucie naszej pociechy. Przed kupnem zabawek emitujących dźwięk musimy sprawdzić również, czy nie są one zbyt głośne. Dzieci są podatne na bodźce zewnętrzne – a więc także i na dźwięk. Wystające, tkaniny oraz nieestetyczne wykończenie także powinno nas zniechęcić i wzbudzić wątpliwości, nawet jeśli nasza pociecha jest nieugięta.

 

www.fit.pl