Pomysł corocznych badań nie jest bezpodstawny, jak twierdzi Michalak. Ostatnie wydarzenia związane ze śmiercią kilkuletnich dzieci, stały się sygnałem, by nie tylko kontrolować stan zdrowia dziecka częściej niż co cztery lata, ale także rodziców i ich opiekunów.
Już podczas rutynowych badań lekarz pediatra jest w stanie nie tylko ocenić stan zdrowia i kondycję psychofizyczną malucha, ale także relacje między dzieckiem a jego opiekunami. Ponadto takie badania mają szansę zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, które ze względu na przymus badań profilaktycznych mają szansę częściej pojawiać się z rodzicami w gabinecie a tym samym ustalić miejsce pobytu dziecka i jego sytuację rodzinną.
W przypadku, gdy rodzic z dzieckiem nie pojawiłby się na wyznaczonej wizycie kontrolnej, lekarze będą mieli prawo egzekwowania wizyty i możliwości ustalenia, które dzieci nie skorzystały jeszcze z badań i co jest tego powodem.
Obecnie dzieci są poddawane obowiązkowym badaniom okresowym zwanym bilansem lekarskim i przypada on co 2 i co cztery lata. Najpierw rozpoczyna się bilansem 2-latka, 4-latka a potem dzieci muszą być zbadane w wieku 6, 10, 14 i 18 lat.
Rzecznik Praw dziecka ponownie zwrócił się z prośbą do Ministra Zdrowia o rozpatrzenie jego wniosku, który skierował we wrześniu 2008 roku a potem w kwietniu 2010 roku.
m.k
www.fit.pl
Dzieci będą obowiązowo badane co rok?
Obowiązkowe badania dzieci raz do roku chce przeforsować Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. Jego zdaniem obowiązkowe badania u pediatry mają szansę uchroniłć dzieci przed poważnymi chorobami, niebezpieczeństwami a także poprawiłć stan ich zdrowia