Pierwsza kąpiel dziecka to wielkie wydarzenie, które dla rodziców często wiąże się ze stresem. Kiedy nabiorą już wprawy, wieczorne pluskanie staje się przyjemnym rytuałem i dobrą zabawą. Zanim jednak do tego dojdzie, potrzeba nieco praktyki i przede wszystkim wiary we własne siły
fit.pl
2013-01-14 00:00
Udostępnij
Dziecko  w kąpieli
dziecko kapiel1Pewności początkującym rodzicom doda odpowiednio przygotowane stanowisko. Warto przemyśleć, jakie czynności będziemy wykonywać i co będzie nam w tym czasie potrzebne. Kiedy ułożymy sobie w głowie taki scenariusz, łatwiej będzie nam skompletować wszystkie akcesoria.

Wanna w rozmiarze S

Najważniejszym elementem jest wanienka – powinna być dopasowana do naszych potrzeb, a także do możliwości przechowywania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodziców skarżących się na bóle kręgosłupa, jest stelaż, dzięki któremu nie trzeba schylać się do dziecka. Na rynku są już zestawy kąpielowe, w których skład poza stelażem wchodzi również przewijak i półeczka na akcesoria, czyli wszystko to, czego potrzebujemy podczas wieczornej pielęgnacji. – mówi Dorota Dzwonek z firmy Ceba Baby. - Wanienka jest wyposażona w wężyk do odprowadzania wody. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy niepotrzebnego dźwigania, a także ryzyka zachlapania łazienki – dodaje.

Kosmetyki dla najmłodszych

Kosmetyki, których użyjemy podczas kąpieli powinny być jak najbardziej naturalne – delikatna skóra niemowlęcia jest bardzo podatna na podrażnienia. Buzię, zwłaszcza na początku, warto przemywać przegotowaną wodą. Szczególną ostrożność należy zachować również podczas czyszczenia uszu, wystarczy przetrzeć je wilgotną, skręconą watką – używanie patyczków jest niewskazane, ponieważ mogą one uszkodzić narząd słuchu, który u dziecka jest bardzo delikatny. Podczas kąpieli możemy użyć miękkiej gąbeczki, a dno wanienki wyłożyć pieluchą tetrową lub antypoślizgową matą.

Ręcznik na miarę malucha

Aby dziecko nie zdążyło zmarznąć, warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i zaraz po wyciągnięciu z wanienki owinąć je ręcznikiem. – Praktycznym rozwiązaniem są okrycia kąpielowe z kapturkiem. – mówi Pani Dorota. - Pozwalają one na otulenie maluszka dosłownie od stóp do głów. Są wykonane z grubej froty, dzięki czemu dobrze wchłaniają wodę i są przyjemne dla skóry – tłumaczy.

Zestaw do pielęgnacji

Po zakończeniu kąpieli, czas na pielęgnację. Potrzebne będą oliwka lub krem dla niemowląt, sypki puder i maść na odparzenia, gdyby takowe występowały. Pielęgnacja ma na celu przede wszystkim nawilżenie skóry, którą wysusza kąpiel, i złagodzenie podrażnień spowodowanych noszeniem pieluszki. Maluszki po kąpieli są odprężone i często mają ochotę na zabawę – można ten moment wykorzystać na małą gimnastykę wspomagającą sprawność i rozwój mięśni.

Początki są zawsze trudne, jednak z czasem rodzice nabierają nie tylko większej wprawy, ale także zaufania do własnych umiejętności i instynktu. W końcu kto, jak nie oni będzie wiedział, czego potrzebuje ich dziecko.


www.dziecko.fit.pl