Rozpoczęcie nauki w szkole to dla malucha trudny czas. Przystosowanie do regularnej nauki, porannego rytuału wstawania i odpowiedniego zachowania w klasie oraz wśród owych przyjaciół.
Reorganizacja dnia to także wyzwanie dla zatroskanego rodzica, który już przyzwyczaił się do beztroski swojego dziecka. Szkoła to także, nowe doświadczenia i zagrożenia, warto, aby przed pójściem do szkoły dziecko otrzymało fachową pomoc, wsparcie i cenne rady.
Pomimo obaw i niepewności rodziców, zdaniem psychologów i pedagogów kluczowe jest także pozytywne nastawienie dziecka do pojmowania szkoły. Rodzice powinni stworzyć dziecku obraz szkoły jako miejsca pozytywnego, gdzie zdobywa się cenną wiedzę, poznaje przyjaciół, uczy współpracy i pozytywnego współzawodnictwa.
Warto wykorzystać swoje pozytywne doświadczenia, pochwalić się zdjęciami z tamtych lat i pozazdrościć dziecku, bo przecież każdy z nas chciałaby cofnąć się do tamtego czasu!
Ostatnie dni wakacji - co robić?
Zanim przygotujesz dziecko na spotkanie ze szkołą, najpierw samodzielnie zbadaj teren. Poznaj budynek, sprawdź jakie zagrożenia mogą czyhać na dziecko, zapoznać się z kadrą uczącą, jeśli masz taką możliwość. Sprawdź, czy dziecko będzie mieć opiekę psychologa, pedagoga oraz logopedy.
W tym pierwszym dniu, bądź z dzieckiem, zaprowadź je do szkoły, poczekaj aż się zaaklimatyzuje i zachęć do poznawania rówieśników, niech w nowym miejscu poczuje się dobrze, przecież będzie spędzać w nim większość dni do końca roku szkolnego!
Pamiętaj, by pytać i śledzić zachowanie dziecka tuż po powrocie do domu. Czy ma ci coś ciekawego do powiedzenia, może chce się pochwalić tym co zrobiło dziś na zajęciach? A może jest milczące i wycofane? Każde zachowanie może dać ci czytelny sygnał, jak dziecko czuje się w szkole.
Rodzice powinni także przygotować swoje dziecko na przyjęcie nowych obowiązków. Codzienny rytuał pakowania plecaka, odrabianie lekcji, przygotowanie do zajęć, mogą być dla dziecka początkowo wyczerpujące i trudne do zaakceptowania. Pomóż dziecku wdrożyć się w nowy harmonogram dnia i pokaż, że nie muszą być nudne. Dołącz do nich zabawę i humor, a na pewno łatwiej zaakceptuje nową sytuację.
Szkoła to przede wszystkim nauka: pisania, czytania, nowych zdolności manualnych oraz ćwiczenia psychofizyczne. Chwal dziecko za dokonania i karć za konkretne błędy. Raczej zwracaj uwagę, że zawsze warto szukać rozwiązań i starać się wykonywać wszystko jak najlepiej, a w razie problemów pytać i prosić o pomoc dorosłych.
Dziecko musi wiedzieć, co konkretnie robi, źle i jak powinno wykonywać czynności dobrze. Do tego potrzebuje świadomego i pomocnego rodzica, który przecież jest pierwszym nauczycielem dziecka.
Dziecko w tym czasie powinno się uczyć samodzielności i odpowiedzialności. Musi wiedzieć, że są ustalone godziny, kiedy trzeba wstać, by pójść do szkoły, a w szkole harmonogram lekcji i przerw.
Pamiętaj by uczyć dziecka pozytywnego współzawodnictwa. Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się także uczyć życia i współistnienia z rówieśnikami. Jeśli pozna prawidłowe zasady zdobywania najlepszych wyników oraz nauczy także akceptacji porażki, łatwiej będzie się wspinać na wyżyny nauki i zdobywać nie tylko wiedzę, ale także dobre stopnie i kształtować swój charakter.