fit.pl mobile logo

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień szkoły?

Jeśli początek roku szkolnego to także początek przygody Twojego dziecka ze szkołą, postaraj się, by czas zmian był jak najmniej bolesny i trudny. Nie czekaj na pierwszy dzwonek, pomóż dziecku już dziś aklimatyzować się w nowej roli ucznia i kolegi z klasy  

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla malucha trudny czas. Przystosowanie do regularnej nauki, porannego rytuału wstawania i odpowiedniego zachowania w klasie oraz wśród owych przyjaciół.

Reorganizacja dnia to także wyzwanie dla zatroskanego rodzica, który już przyzwyczaił się do beztroski swojego dziecka. Szkoła to także, nowe doświadczenia i zagrożenia, warto, aby przed pójściem do szkoły dziecko otrzymało fachową pomoc, wsparcie i cenne rady.

Pomimo obaw i niepewności rodziców, zdaniem psychologów i pedagogów kluczowe jest także pozytywne nastawienie dziecka do pojmowania szkoły. Rodzice powinni stworzyć dziecku obraz szkoły jako miejsca pozytywnego, gdzie zdobywa się cenną wiedzę, poznaje przyjaciół, uczy współpracy i pozytywnego współzawodnictwa.

Warto wykorzystać swoje pozytywne doświadczenia, pochwalić się zdjęciami z tamtych lat  i pozazdrościć dziecku, bo przecież każdy z nas chciałaby cofnąć się do tamtego czasu!

Ostatnie dni wakacji - co robić?

Zanim przygotujesz dziecko na spotkanie ze szkołą, najpierw samodzielnie zbadaj teren. Poznaj budynek, sprawdź jakie zagrożenia mogą czyhać na dziecko, zapoznać się z kadrą uczącą, jeśli masz taką możliwość. Sprawdź, czy dziecko będzie mieć opiekę psychologa, pedagoga oraz logopedy.

W tym pierwszym dniu, bądź z dzieckiem, zaprowadź je do szkoły, poczekaj aż się zaaklimatyzuje i zachęć do poznawania rówieśników, niech w nowym miejscu poczuje się dobrze, przecież będzie spędzać w nim większość dni do końca roku szkolnego!

Pamiętaj, by pytać i śledzić zachowanie dziecka tuż po powrocie do domu. Czy ma ci coś ciekawego do powiedzenia, może chce się pochwalić tym co zrobiło dziś na zajęciach? A może jest milczące i wycofane? Każde zachowanie może dać ci czytelny sygnał, jak dziecko czuje się w szkole.

Rodzice powinni także przygotować swoje dziecko na przyjęcie nowych obowiązków. Codzienny rytuał pakowania plecaka, odrabianie lekcji, przygotowanie do zajęć, mogą być dla dziecka początkowo wyczerpujące i trudne do zaakceptowania. Pomóż dziecku wdrożyć się w nowy harmonogram dnia i pokaż, że nie muszą być nudne. Dołącz do nich zabawę i humor, a na pewno łatwiej zaakceptuje nową sytuację.

Szkoła to przede wszystkim nauka: pisania, czytania, nowych zdolności manualnych oraz ćwiczenia psychofizyczne. Chwal dziecko za dokonania i karć za konkretne błędy. Raczej zwracaj uwagę, że zawsze warto szukać rozwiązań i starać się wykonywać wszystko jak najlepiej, a w razie problemów pytać i prosić o pomoc dorosłych.

Dziecko musi wiedzieć, co konkretnie robi, źle i jak powinno wykonywać czynności dobrze. Do tego potrzebuje świadomego i pomocnego rodzica, który przecież jest pierwszym nauczycielem dziecka.

Dziecko w tym czasie powinno się uczyć samodzielności i odpowiedzialności. Musi wiedzieć, że są ustalone godziny, kiedy trzeba wstać, by pójść do szkoły, a w szkole harmonogram lekcji i przerw.

Pamiętaj by uczyć dziecka pozytywnego współzawodnictwa. Szkoła to miejsce, gdzie dziecko ma się także uczyć życia i współistnienia z rówieśnikami. Jeśli pozna prawidłowe zasady zdobywania najlepszych wyników oraz nauczy także akceptacji porażki, łatwiej będzie się wspinać na wyżyny nauki i zdobywać nie tylko wiedzę, ale także dobre stopnie i kształtować swój charakter.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl