Droga do szkoły to przede wszystkim ulice, a one są niebezpieczne ze względu na ciągły ruch dlatego, prawo drogowe jednoznacznie określa, w jakim wieku dziecko samodzielnie może poruszać się w ruchu drogowym.
Przepisy ruchu drogowego informują, że już 7 latek może samodzielnie poruszać się drogą bez opieki dorosłego opiekuna, czyli osoby, która ukończyła 18 lat. Tymczasem rodzice często dość długo zwlekają z decyzją o pierwszej samodzielnej wędrówce dziecka do szkoły. Dlaczego?
Niebezpieczeństwa, brak doświadczenia dziecka i obawy o to czy poradzi sobie podczas samodzielnego przekraczania ulic, to motywacje, które najczęściej powodują decyzjami rodziców.
Tymczasem jeśli pomożemy dziecku oswoić się z przejściami dla pieszych, nauczymy drogi do szkoły, przestrzeżemy przed niebezpieczeństwami i nauczymy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, jest szansa, że już 10 – latek samodzielnie i szczęśliwie nauczy się chodzić do szkoły.
Dzieci rozwijają się indywidualnie, dlatego decyzje o tym kiedy należy samodzielnie puścić dziecko do szkoły powinniście przedyskutować właśnie z nim.
Jeśli dziecko wykazuje nieprzeciętną samodzielność, lubi zostawać samo w domu często samodzielnie wybiera się na zakupy do sklepu, potrafi zadbać o siebie nawet ośmio-czy dziewięciolatka można samodzielnie wyprawić do szkoły.
Jeśli jednak, Twoje dziecko nie czuje się bezpiecznie bez Ciebie na ulicy i nie inicjuje samodzielnych wypraw, z pewnością z debiutem warto poczekać.
Jak przygotować dziecko do samotnej wędrówki?
Warto na początek zwrócić uwagę na odległość od szkoły. Jeśli jest zbyt długa i wymaga dojazdu dwoma autobusami albo zajmuje ponad 30 minut piechotą w bliskości lasu, ruchliwej trasy lub nieciekawych zaułków, lepiej odłożyć taką decyzję na czas, gdy dziecko będzie nieco starsze. Najpierw z Twoją pomocą powinno zaprzyjaźnić się z otoczeniem i nauczyć się omijania podejrzanych miejsc.
Jak najwcześniej jednak trzeba nauczyć dziecka bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym. Wspólne przechodzenie przez pasy powinno kojarzyć się dziecku z dwoma światłami, znakiem lub osobą kierującą ruchem, które decydują o możliwości bezpiecznego przekraczenia jezdni.
Ważne, by nie zmuszać dziecka, ale też nie odkładać decyzji, gdy dziecko staje się coraz starsze i buduje coraz więcej zahamowań oraz lęków. Nadopiekuńczość bowiem powoduje nie tylko wstyd dziecka, wśród równieśników, ale także uczy niesamodzielności.
www.dziecko.fit.pl