– "Żyjemy w najzamożniejszej części świata, a wszystkie statystyki dotyczące zdrowia obywateli są wręcz porażające. Mamy 60 proc. osób z nadwagą i otyłością, a w Polsce liczba samobójstw z powodu chorób psychicznych jest trzy razy wyższa niż liczba ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych. Dobrostan obywateli UE leży mi na sercu, stąd projekt bonu na poprawę zdrowia Europejczyków" – tłumaczy Maciej Kozakiewicz.
Europejski bon na fitness?
Kozakiewicz uważa, że na poziomie Unii Europejskiej powinien powstać program "Be Well 500". – "Dla poprawy zdrowia wybrane grupy mieszkańców Europy powinny otrzymywać bon w wysokości 500 euro rocznie (2155 zł według aktualnego kursu) na ratowanie swojego zdrowia już na wstępnym etapie" – stwierdził. Dopłata do aktywności fizycznej nie obejmowałaby wszystkich Europejczyków, gdyż kosztowałoby to ponad 200 mld euro. – "Mówimy tutaj o poprawie stanu zdrowia obywateli oraz o wsparciu mikro i małych przedsiębiorstw z branży fitness, co obniżyłoby koszty funkcjonowania służby zdrowia" – wyjaśniał.
Zalety programu
– "Gdybyśmy dbali o styl życia, wiele operacji i interwencji medycznych nie byłoby potrzebnych. Jako przedstawiciel starzejącego się miasta, województwa i kraju, chciałbym tworzyć programy poprawiające zdrowie. Dzięki temu projektowi beneficjenci mogliby korzystać z aktywności fizycznej pod opieką specjalistów, szczególnie gdy ich budżety domowe na to nie pozwalają" – ocenia Kozakiewicz.
Kto skorzysta z bonu na fitness?
Kozakiewicz twierdzi, że najefektywniejsze byłoby zainwestowanie w osoby między 40. a 50. rokiem życia, kiedy pojawia się pierwszy poważny kryzys zawodowy i objawy wypalenia. Interwencja w tym momencie życia mogłaby sprawić, że takie osoby dłużej byłyby aktywne na rynku pracy. Zdrowsi obywatele zmniejszyliby koszty emerytalno-rentowe i leczenia oraz obniżyli koszty dla pracodawców związane z absencją zawodową.
Bon "Be Well 500" nie byłby powszechnym świadczeniem, lecz mógłby być przepisywany przez lekarza w przypadku chorób cywilizacyjnych, takich jak:
- nadwaga,
- choroby układu krążenia,
- depresja,
- wypalenie zawodowe,
- cukrzyca,
- choroby nowotworowe.
Według onkologów, aktywność fizyczna i inwestowanie w stan psychofizyczny pacjenta mogą spowolnić rozwój choroby lub pomóc w wyzdrowieniu. Program mógłby objąć od miliona do 10 milionów obywateli Unii Europejskiej rocznie.
Kim jest Maciej Kozakiewicz?
Maciej Kozakiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego z doktoratem z zarządzania. Pracował w Ministerstwie Środowiska, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i był pełnomocnikiem Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego. Propaguje zdrowy i zrównoważony styl życia, w tym tzw. slow jogging. Na liście KO z okręgu łódzkiego zajmuje trzecie miejsce za Dariuszem Jońskim i Joanną Skrzydlewską.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli w Brukseli.