Od lat wiadomo, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Istnieje również związek między regularną aktywnością fizyczną a długością życia.
Autor badań prof. Mariusz Ratajczak, w wywiadzie dla PAP, podkreślił, że prowadzone przez niego badania, jako pierwsze ukazują wpływ aktywności fizycznej na komórki macierzyste.
Stymulacji podlegają komórki obecne w szpiku kostnym, określane VSELs. Są one izolowane z dorosłych organizmów, ale nie mają nic wspólnego z komórkami izolowanymi z zarodków.
Na długość życia człowieka wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe. Stąd też wysnucie tezy, że długość życia wynika także z liczby i dobrego stanu komórek macierzystych.
Wcześniejsze badania, przeprowadzone przez prof. Ratajczaka, dowodzą, że osobniki, mające więcej komórek VSEL mogą żyć nawet 30% dłużej niż ich rówieśnicy. A Liczba VSEL spada wraz z wiekiem.
Badania były przeprowadzone na myszach, które przebiegały dziennie na kołowrotku odległość ok. 1 km. Jedna grupa zwierząt wykonywała to intensywne ćwiczenie tylko jeden dzień, druga – codziennie przez dwa tygodnie, a trzecia – przez sześć miesięcy.
Wyniki badań wykazały, że zwierzęta wykonujące intensywne ćwiczenia najdłużej miały najwięcej tkanki mięśniowej i mniej tkanki tłuszczowej niż myszy ćwiczące krócej. U myszy, które dłużej biegały na kołowrotku podniósł się znacznie poziom komórek VSEL, które dodatkowo dłużej zachowywały swoje wszechstronne możliwości.
Zespół prof. Ratajczaka sprawdza również czy ograniczenie kaloryczności diety może wpływać na liczebność i jakość komórek VSEL.
Badania zespołu prof. Ratajczaka zostały sfinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (w skrócie POIG).
www.fit.pl