Waga stoi w miejscu. Koniecznie musimy przyjrzeć sie temu, co jesz i temu, co przegryzasz między głównymi posiłkami. Przestawiamy pułapki kaloryczne, w które wpadamy nawet kilka razy dziennie.
fit.pl
2005-10-04 00:00
Udostępnij
Pułapki kaloryczne
Chcesz się zdrowo odżywiać, wydaje się, że ograniczasz jedzenie, zaczynasz się już też ruszać z fotela, a mimo to waga stoi w miejscu. Koniecznie musisz przyjrzeć się temu, co jesz i temu, co przegryzasz między głównymi posiłkami. Poniżej przedstawiamy pułapki kaloryczne, w które wpadamy nawet kilka razy dziennie.

pulapki11 - Sałatki

Mimo niskiej zawartości kalorii w warzywach, sałatki mogą być bardzo tuczące. Powodują to różne dodatki na przykład 2 łyżki śmietany kremówki dodane do mizerii to 47 kcal, tarta bułka smażona na maśle jako dodatek do fasolki czy kalafiora to 130 kcal. Aby nie rezygnować z dodatków do sałatek najlepiej zastąpić je innymi - chudym jogurtem (6 kcal), margaryną do obsmażenia bułki tartej (45 kcal).

2 - Panierka

Paradoksalnie, kotlet schabowy nie jest zbyt tuczący, to obtoczenie w bułce tartej i smażenie powodują wysoką kaloryczność tej potrawy. Umiarkowane stosowanie panierki pozwoli na znaczne obniżenie kalorii schabowego. Kotlet najlepiej obsypać niecałą łyżką mąki - 20 kcal, umoczyć w 1/4 jajka - 20 kcal, obsypać w łyżce tartej bułki - 40 kcal i smażyć na łyżce tłuszczu - 90 kcal. Całość to 170 kcal.

3 - Zupy 

Podobnie jak w sałatkach, tuczące dodatki do zup można również zastępować miej kalorycznymi. Zamiast śmietany kremówki - 43,5 kcal, osiemnastoprocentowej - 28 kcal, dwunastoprocentowej - 20 kcal można dodać chudy jogurt lub odtłuszczone mleko. Ponadto każda łyżka mąki to 32 kcal.

4 - Owoce

Zawierają pełne zestawy witamin i mikroelementów, ale także są wysoko kaloryczne, przy czym nie są aż tak bardzo tuczące. Wynika to z tego, że przyspieszając przemianę materii i ruch robaczkowy jelit, powodują, że pokarm szybciej przesuwa się przez przewód pokarmowy. Skraca się tym samym czas wchłaniania. Z tego względu owoce przy odchudzaniu są bardzo wskazane.


5 - Kanapki

Modyfikując składniki kanapek nie trzeba z nich rezygnować. Kromka białego chleba to 128 kcal, taka sama kromka chleba ciemnego pełnoziarnistego - 100 kcal. Można również zastąpić masło margaryną.


pulapki36 - Sery 

Powszechnie wydaje się, że to wędliny najbardziej tuczą. Tymczasem tylko jeden cieniutki plasterek sera żółtego położony na kanapce to około 40 kcal. Warto pamiętać, że 100 gram szynki z indyka to 165 kcal, szynki wieprzowej - 395 kcal, a żółtego sera pełnotłustego w granicach 300 do 390 kcal.


7 - Przekąski

Podjadanie orzeszków czy chipsów podczas oglądania telewizji łatwo przeradza się w nawyk. Należy zatem pamiętać, że 1 słony paluszek to 12 kcal (paczka - 240 kcal), 1 migdał to 10 - 11 kcal, 20 sztuk to około 200 kcal. 1 orzech laskowy to 8 - 10 kcal, 15 sztuk to około 150 kcal. 10 dkg pestek z dyni to 347 kcal, 10 dag łuskanego słonecznika to 565 kcal.

 pulapki4



8 - Alkohol

Alkohol uważa się za wysokokaloryczny, ale łatwo spalany, ułatwiający trawienie, przyspieszający krążenie krwi. Osoby nadużywające alkoholu są zwykle szczupłe, ale wynika to z tego, że alkohol odbierając apetyt niszczy zdrowie. Nieodzownym towarzyszem alkoholu są różnego rodzaju tuczące zakąski. 80 kcal wypite w jednym kieliszku wytrawnego wina nie stanowi znacznego odstępstwa od diety odchudzającej, ale większa ilość istotnie wpływa na poziom tłuszczu w organizmie.

Kalorie alkoholu:
  • kieliszek słodkiego wina - 120 kcal
  • kieliszek wytrawnego wina  - 80 kcal
  • mały kieliszek czystej wódki - 190 kcal
  • butelka piwa - około 250kcal

www.fit.pl