Zupy są dobre na każdą porę roku. Zimą rozgrzeje i nasyci nas rosół, latem orzeźwi nas pyszny i lekkostrawny chłodnik, a jesienią zachwyci nas bogactwem kolorów i smaków jarzynowa.
Zupy są posiłkiem znanym na każdym kontynencie i w każdym, nawet najbardziej odległym, zakątku świata. Jest ich wiele rodzajów – są warzywne, owocowe a nawet kwiatowe (w Azji). Bazują głównie na warzywach (marchewka, pietruszka, seler, por) i na mięsnym lub rybnym wywarze. Każda gospodyni ma swój sekret przyrządzana tego dania.
Zupy dostarczają nam cennych witamin i mikroelementów. Przygotowywane z warzyw, chronią nasz organizm, ponieważ są lekkie, małokaloryczne i pożywne. Jedząc zupy, nie przybędzie nam na wadze. Zupy z odpowiednich składników mają także właściwości lecznicze (np. marchewkowa czy dyniowa).
Zdrowe, bo gotowane
Podczas procesu gotowanie, traci się cenne składniki odżywcze, ale i tak mniej, niż w czasie smażenia, czy pieczenia. Nie będą one jednak tak cenne, jak surowe warzywa.
Warto jeść zupy, a swoje dziecko od małego zachęcaj do ich spożywania. Dzieci najchętniej jedzą ogórkową, krupnik i pomidorową, ale namawiać trzeba do jedzenia szpinakowej, brokułowej i szczawiowej. Jeśli chcesz mieć zgrabną figurę i dobra formę, jedz zdrowe, czyli niezasmażane, niezagęszczane śmietaną i mąką zupy, bo to dodatkowy tłuszcz i kalorie.
Kiedy zupa jest już na talerzu, koniecznie posyp ją koperkiem lub natką, która zawiera witaminę C. Nie nadużywaj soli, lepiej dopraw ziołami.
Jeśli podajesz zupę z makaronem, kaszą lub ryżem, ugotuj je w oddzielnym garnku i połącz dopiero na talerzu. Jeśli robisz zupę z ziemniakami, ugotowane ziemniaki połącz z zupą tuż przed podaniem. I pamiętaj: nawet najlepsze zupy z proszku nie dorównają, tym ugotowanym ze świeżych warzyw, zdrowych bogatych w witaminy i minerały.
Warzywa wrzucaj do wrzątku, żeby zniszczyć askorbinazę – enzym, który rozkłada cenną witaminę C.
Najzdrowsze są zupy przygotowywane tuż przed podaniem. Nie przechowuj ich za długo i nie odgrzewaj. Spożywaj zaraz po ugotowaniu. Dłuższe gotowanie powoduje rozkład zawartych w jarzynach witamin.
[-------]
Zupa naciowa
Czas przygotowanie: 40 min
Stopień trudności: łatwa
Składniki na 3 porcje:
- 450 g selera naciowego
- 1 duża cebula
- 3 serki topione trójkąciki
- oliwa z oliwek
- 80 ml śmietany 18%
- pęczek koperek lub natka pietruszki
- sól
- pieprz do smaku
Przygotować: 1l bulionu warzywnego
Sposób przyrządzania: Seler naciowy dokładnie umyć. Łodygę drobno pokroić, a liście oderwać i zostawić do przybrania. Cebulę drobno posiekać. W garnku rozgrzać oliwę z oliwek i zeszklić na niej cebulę. Wrzucić seler i dusić do miękkości. Ostudzić i zmiksować.
Do masy selerowej wlać gorący wywar z jarzyn. Zupę zagotować i wrzucić do niej rozdrobniony ser. Podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając, aż ser się rozpuści. Po zdjęciu z ognia dodać śmietanę. Doprawić do smaku. Dodać natkę lub koperek. Podawać z grzankami. Można posypać parmezanem.
Zupka - kapustka
Czas przygotowania: 40 min
Stopień trudności: łatwy
Skład:
- główka kapusty
- 3 duże cebule
- 3 dużych marchewek
- 2 papryki
- 3 duże pomidory
- kilka listków magii
- 15 dkg ryżu
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Ugotować ryż, odsączyć, odstawić. Warzywa rozdrobnić, zalać wodą i gotować przez około 15 minut. Dodać ugotowany ryż i przyprawić. Tak przygotowany kapuśniak można długo przechowywać w lodówce, a nawet zamrażać.