"Zdalny monitoring doskonale nadaje się w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe lub powracających do zdrowia po zdarzeniu takim jak zawał serca, którzy w przeciwnym przypadku musieliby zostać dłużej w szpitalu lub umawiać się częściej do lekarza na badania kontrolne" - powiedział ICT Results dr Theodore Vontetsianos, kierownik oddziału e-zdrowie w Szpitalu Leczenia Chorób Klatki Piersiowej Sotiria w Atenach w Grecji.
Do tej pory zdalne systemy monitorowania zdrowia były uzależnione od czujników pomiarowych przypiętych do kończyn lub do klatki piersiowej pacjenta i podłączonych do urządzania o dużych gabarytach. W systemie Healthwear wszystkie informacje z czujników przekazywane są do Przenośnego Urządzenia Pacjenta (PUP), a później za pośrednictwem bezpiecznego łącza GPRS do centralnego serwera.
"Dzięki wstawieniu czujników do koszulki, która jest wygodna w noszeniu dla pacjenta i wymaga jedynie przenośnego urządzenia wielkości telefonu komórkowego, aby zebrać i przesłać informacje, system pozwala pacjentom na większą aktywność i niezależność, umożliwiając opiekunom przeprowadzanie koniecznych kontroli w dowolnym czasie i miejscu" - mówi dr Vontetsianos.

Alexis Milsis, inżynier na oddziale e-zdrowie szpitala Sotiria, chce wykorzystać nowe technologie w służbie zdrowiu. Te które proponuje są przejrzyste i proste w użyciu. Dzięki nim lekarze i opiekunowie mogą uzyskać dostęp do elektronicznej karty zdrowia pacjenta (na której są przechowywane dane) za pośrednictwem bezpiecznego połączenia TCP/IP (pakiet protokołów internetowych) w czasie niemal rzeczywistym albo w trybie offline.
Dzięki takim rozwiązaniom lekarze mogą mieć pełny wgląd w postępy leczenia pacjenta w czasie. Mogą również porozumiewać się z pacjentami za pośrednictwem wideofonu i polecić im wykonanie ćwiczeń, w czasie których sprawdzą odczyty ich EKG (elektrokardiogramu) i oksymetrii.
Według dr Votentsianosa: "Kontakt z lekarzem zapewnia pacjentowi silne poczucie bezpieczeństwa i jest znacznie wygodniejszy niż konieczność wizyty w szpitalu." Zespół ze szpitala Sotiria przeprowadził wiele testów, które wykazały, że pacjenci czują się swobodnie korzystając z technologii, przy czym komfort pacjenta i jakość opieki podnoszą się.
Niemniej istotne są koszty, które system pozwoli obniżyć. "Tak jak w przypadku każdej nowej technologii, koszty wdrożenia systemu Healthwear są wysokie w przypadku niewielkiej skali, ale system wraz z jego komponentami można też wdrażać i produkować masowo" - zauważa Milsis. "To znacznie obniżyłoby koszty wdrożenia i zapewniłoby spore oszczędności w prywatnym i publicznym sektorze opieki zdrowotnej."
www.fit.pl