Po co?
Badanie to wykrywa skłonności do miażdżycy naczyń krwionośnych i co za tym idzie, choroby wieńcowej i zawalu serca. Poziom cholesterolu ogólnego powinien zawierać się w granicach 3,6-5,2 mmol/l (138-200 mg%). Większą wartość diagnostyczną ma tak zwany lipogram, czyli oznaczenie poszczególnych frakcji cholesterolu: LDL, HDL i trójglicerydów.
Jak często?
Badanie zalecane u osób od 18 lata do 30 raz na pięć lat, później częściej, co trzy lata.
Na czym polega?
W najprostszej wersji polega na oznaczeniu ogólnego poziomu cholesterolu we krwi z pobranej żyły (na czczo). Poprzedniego dnia należy powstrzymać się od jedzenia tłustych i słodkich potraw, także picia alkoholu. Od ostatniego posiłku nie może upłynąć mniej niż 8 godzin. Przed wyjściem do laboratorium można jednak wypić szklankę przegotowanej wody. Krew do badania najczęściej pobiera się z żyły w zgięciu łokciowym, ale można też z żyły na grzbiecie dłoni lub stopie. Używa się do tego celu igieł o różnej grubości, które są połączone ze specjalnymi pojemnikami na krew.
Gdzie i za ile?
Można je wykonać w każdym laboratorium analitycznym, zarówno prywatnym, jak i publicznym. Jeśli posiadamy skierowanie od lekarza rodzinnego wówczas będzie ono bezpłatne. Jeśli zdecydujemy się na zrobienie badania prywatnie wówczas zapłacimy ok. 20 złotych.
www.fit.pl
Badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi
Potocznie cholesterolem nazywa się obecne w osoczu krwi pokrewne substancje lipidowe – lipoproteiny, w skład których między innymi wchodzi też cholesterol. Podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi, jest jednym z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego