
Chyba nie trzeba powtarzać, że ruch i trening dla seniora, przynajmniej dwa razy w tygodniu poprawia kondycję, dodaje energii, usprawnia i poprawia pracę mięśni, poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie, a jak wiadomo ruch to samo zdrowie.
Zanim wybierzemy ćwiczenia i rodzaj treningu, na pewno warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą na długo zachować sprawność fizyczną, opóźnić procesy starzenia, poprawić samopoczucie oraz jakość snu. Już kilku dziesięciominutowy trening 2-3 razy w tygodniu (spacer, ćwiczenia rozciągające, basen, jazda na rowerze) zmniejszy ryzyko wystąpienia: cukrzycy, chorób układu krążenia, osteoporozy, a przede wszystkim złagodzi objawy tych chorób.
Kilka kroków, czyli jak wykonać ćwiczenia
Siad na piętach:
W siadzie ręce znajdują się na karku, ściągamy łopatki. Uwaga, każde ćwiczenie przeplatamy ćwiczeniem oddechowym.
W leżeniu przodem -głowa leży oparta na dłoniach. Unieść głowę - wdech, położyć czołem na dłoniach - wydech. W klęku podpartym i siadzie po turecku i na piętach, podnosimy ręce przodem w górę, potem - wdech, opuszczamy bokiem – wydech.
Siad po Turecku
Obie nogi krzyżujemy w siadzie. Ręce na kolanach. Unosimy wysoko w górę, a następnie kładziemy je daleko przed sobą na podłodze. Powrót dłoni na kolana. Następnie znowu unosimy wysoko obie ręce w górę, rozciągając się.
Leżenie na brzuchu przodem
Należy spleść ręce pod czołem. Unieść głowę na dłoniach do góry, wytrzymać, powrót do leżenia.
Obie ręce pod brodą. Przyciągnąć prawe kolano po materacu do prawego łokcia, jak przy pływaniu żabką. To samo powtórzyć z lewą nogą. Głowa na dłoniach nogi zgięte. Unieść prawą nogę, opuścić, to samo powtórzyć z lewą nogą.
Nogi proste, ręce splecione na pośladkach, ściągnąć łopatki, powrót do leżenia, nogi proste, ręce skierowane w bok. Unosimy tułów i ręce nad podłogę, naśladując startujący samolot, powrót do leżenia.
Ważne jest także, aby przyzwyczaić organizm do zdrowych nawyków. Przede wszystkim należy zadbać o kręgosłup. Wszelkie czynności obciążające kręgosłup, czyli: nieodpowiednie ułożenie ciała podczas snu, zbyt długie oglądanie telewizji w tej samej pozycji, dźwiganie ciężarów i nieodpowiednia postawa ciała podczas pracy, mogą wpłynąć na znaczne zmiany i problemy zwyrodnienia kręgosłupa.
www.fit.pl