Lekarze bojkotują przepisy refundacyjne

Nie milkną spory i kontrowersje wokół ustawy refundacyjnej oraz nowej listy leków refundowanych, tymczasem Od 1 stycznia uchwałą Naczelnej Rady Lekarskiej wszyscy lekarze i dentyści są zobowiązani do wypisywania recept pełnopłatnych także na Leki NFZ, co to oznacza?
fit.pl
2012-01-02 00:00
Udostępnij
Lekarze bojkotują przepisy refundacyjne
Wojna o leki i ustawę refundacyjną nadal trwa. Wciąż jeszcze nie milkną spory dotyczące nowej listy leków refundowanych, na której nie znajdą się między innymi kluczowe leki w terapii cukrzycowej, nowotworowej oraz medykamenty dla astmatyków, a pojawiają się kolejne rozbieżności, np. te, dotyczące wpisywania recept.

Lekarze są oburzeni zaostrzonymi przepisami w związki z kontrolą refundacji, pacjenci wykupują stare recepty, a aptekarze są zmuszeni kontaktować się z lekarzami w sprawie wielu recept. Chaos w sprawie uprawnień do wystawania recept refundacyjnych ma się niebawem wyjaśnić, jak podkreśla wiceminister zdrowia, Jakub Szulc.

Zapłaci pacjent, zapłaci lekarz

W piątek Naczelna Rada Lekarska podjęła uchwałę, która zobowiązuje lekarzy i dentystów do wypisywania recept pełnopłatnych także na leki refundowane bez wypisania odpłatności za lek. Na recepcie zaś będzie widniała adnotacja "Refundacja leku do decyzji NFZ". Co to oznacza? NRL nie chce ponosić odpowiedzialności a złe wpisywanie przez lekarzy recept np. w sytuacji, gdy NFZ nie widzi konieczności refundacji dla konkretnego pacjenta. Obecnie według nowej ustawy refundacyjnej, lekarz, który ustali wysokość zniżniki refundacyjnej na dane leki, a nie jest ona konieczna według Narodowego Funduszu Zdrowia, będzie musiał z własnej kieszeni zapłacić za nienależną refundację. Będa zatem płacić nie tylko pacjenci, ale także lekarze.

Środowisko lekarskie oburzone jest nie tylko możliwością odrzuceniem refundacji na dany lek, ale także przepisami dotyczącym nowych wzorów recept, które mają obowiązywać od stycznia. Nowe recepty mają zawierać informację dotyczącą wysokości odpłatności za lek.

Zamieszanie wokół pieczątki

Rada Lekarska chce zmian przepisów, by lekarze nie musieli ponosić kary i odpowiedzialności za przyznawanie zniżki refundacyjnej. Zdaniem Rady to NFZ powinien podejmować decyzję, lekarze mieliby natomiast zajmować się wyłącznie przepisaniem odpowiedniego medykamentu.

Odnosząc się do zarzutów Rady Lekarskiej, wiceminister zdrowia podkreśla, że odpowiedzialność lekarzy za wysokość zniżki ma pomóc w kontrolowaniu i właściwym wykorzystywaniu wydatków publicznych przeznaczonych na leczenie pacjentów w 2012roku.

Jeśli nie padną jasne deklaracje i rozmowy dotyczące nowej reformy refundacyjnej jest już właściwie pewne, że wielu lekarzy nadal będzie protestowało, a tym samym korzystało z recept opatrzonych pieczątką i adnotacją wystosowaną przez NRL.

www.senior.fit.pl