Ich występowanie w porównaniu z innymi chorobom, takimi jak: żylaki, pajączki początkowo są problemem estetycznym, z czasem bez odpowiedniej pielęgnacji i profilaktyki mogą niebezpiecznie zmienić swoją postać.
Powstawanie pajączków ma kilka uwarunkowań:
- Wiek ma niebagatelne znaczenie na rozwój i występowanie rozszerzonych i widocznych naczyń krwionośnych, z wiekiem żyły stają się słabsze.
- Nadmierne wystawianie ciała na słońce: zwłaszcza skóra twarzy bez ochrony przeciwsłonecznej jest narażona na występowanie powiększonych naczynek.
- Genetyczne uwarunkowania: gdy od urodzenia zastawki są słabsze a w rodzinie już dominowały choroby żylne, prawdopodobieństwo występowania pajączków jest większe
- Nadwaga i otyłość. Zbyt duże obciążenie kończyn powoduje również nadmierny wysiłek, a to nie służy naczyniom krwionośnym.
- Brak ruchu: długie siedzenie w jednej pozycji lub stanie obciąża żyły, zwłaszcza w okolicach kończyn dolnych, zakładanie nogę na nogę także nie służy naczyniom.
Jak przeciwdziałać pajączkom?
Seniorki i seniorzy, którym przeszkadzają nieestetyczne pajączki, zaleca się profilaktykę w zakresie ruchu i odpowiedniej diety wzmacniającej żyły.
Zacznij się ruszać. Spacery, pływanie, wizyta w klubie fitness, to nie tylko okazja do walki z nawagą, ale także rozpoczęcia pofilaktyki przeciw pajączkom.
Komponując swoje codzienne menu, pomyśl o dostarczeniu organizmowi produktów, zawierających witaminę C, K i P, które dbają o uelastycznienie naczyń krwionośnych. Warto także zażywać preparaty zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego, lipy lub arniki – zmniejszają one kruchość naczyń, uszczelniając ich ujścia oraz zapobiegając pękaniu.
www.senior.fit.pl