2 kwietnia 2005 roku wieczorem trzeci dzień trwały na Placu św. Piotra modlitwy za Jana Pawła II, rozpoczęte wraz z jego agonią. Gdy 60 tysięcy ludzi odmawiało różaniec, arcybiskup O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca".
Wśród modlących się wówczas pod bazyliką watykańską słychać było pierwsze ciche, nieśmiałe głosy: "umarł święty". A już 8 kwietnia podczas pogrzebu papieża, pojawiły się transparenty głoszące hasło:"Santo subito!".
Pontyfikat Jana Pawła II był rekordowy pod każdym względem . Takiego papieża do roku 1978 nie było i drugiego takiego nie będzie. Odbył on 104 zagraniczne pielgrzymki do 132 krajów, odwiedzając 900 miast i miejscowości. Papież pielgrzym był w nieustannej drodze. W sumie pokonał 1,7 miliona kilometrów. Pielgrzymował do najodleglejszych geograficznie, religijnie i światopoglądowo krajów. Jako pierwszy papież w dziejach Jan Paweł II odwiedził kościół luterański (w 1983 r.), synagogę (1986 r.) i meczet (2000 r.). W 1986 roku w wspamniałym gescie pojednania zaprosił przedstawicieli wszystkich wyznań i religii do Asyżu na wspólną modlitwę o pokój. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego, dokonał także ważnego otwarcia wobec prawosławia.
Po niespełna trzech pierwszych, niezwykle intensywnych latach pontyfikatu 13 maja 1981 roku papież został ciężko ranny w zamachu na Placu św. Piotra, gdzie strzały do niego oddał turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca. Jan Paweł II trafił do kliniki Gemelli w stanie krytycznym. Został uratowany. W grudniu 1983 roku papież odwiedził Agcę w więzieniu w Rzymie i długo z nim rozmawiał. Wybaczył.
Angażował się także w politykę, faktycznie doprowadził do obalenia komunizmu, bowiem nie ulega wątpliwości, że jego słowa oraz gesty stanowiły inspirację dla demokratycznej opozycji w Polsce i innych krajach bloku wschodniego.
Ponadto Jan Paweł II zgromadził wokół siebie miliony młodych katolików ustanawiając w 1985 roku Światowe Dni Młodzieży, które stały się największymi masowymi, regularnymi uroczystościami z jego udziałem.
12 marca 2000 wykonał jako pierwszy papież w dziejach gest mea culpa, określany wręcz jako "niesłychany". Prosił o wybaczenie krzywd wyrządzonych przez synów i córki Kościoła przedstawicielom innych religii.
Uroczystości w Warszawie
Główne uroczystości piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II w Warszawie odbędą się wieczorem na Placu Zamkowym i Placu Piłsudskiego.
O 20.00 sprzed Kościoła św. Anny w kierunku Placu Piłsudskiego wyruszy Centralna Droga Krzyżowa. Rozważania poszczególnych stacji Drogi będą opracowane na podstawie nauki Jana Pawła II. Wierni będą nieśli papieski krzyż - ten który Ojciec Święty adorował krótko przed śmiercią. Wtedy z powodu choroby nie mógł przewodniczyć Drodze Krzyżowej.
Od 16.00 na Placu Piłsudskiego będą prezentowane wspomnienia o Janie Pawle II. Ostatnia, dwunasta stacja Centralnej Drogi Krzyżowej będzie miała miejsce na Placu Piłsudskiego tuż przed godziną śmierci papieża. O 21:37 na trąbce melodię "Ciszy" zagra przedstawiciel wojska. Tę melodię zagrano na Placu w momencie śmierci Jana Pawła II.
Wielki Piątek jest jedynym w roku dniem, kiedy w Kościele katolickim nie odprawiane są msze. W związku z tym msze święte w intencji beatyfikacji Jana Pawła II będą celebrowane 10 kwietnia.