Długowieczność naszych dziadków oraz ich witalność nadal dla nas, pokolenia XXI jest godne podziwu. A my? Czy i jak możemy sprawić, by starzeć się wolniej i radośniej odczuwać upływ czasu?  
fit.pl
2014-03-03 00:00
Udostępnij
Wstrzymać zegar biologiczny...
senior-exercise1Najnowsze badania wykazują, że nie tylko geny są odpowiedzialne za starzenie organizmu, ale także podejście do życia i aktywność fizyczna - a właściwie jej brak.

Naukowcy podkreślają, że to właśnie regularna aktywność i ruch mają wpływ na spowolnienie nieuchronnych procesów zachodzących w organizmie człowieka.

Badania przeprowadzone na grupach osób długowiecznych potwierdzają, że osoby te nie tylko zostały obdarzone genami decydującymi o szczupłej sylwetce, ale także uprawiały sport już od najmłodszych lat.

Sprawność fizyczna zatem utrzymywała ich organizm w dobrym zdrowiu pomimo upływającego czasu i działania wolnych rodników.

Uprawiając sport, nawet na poziomie minimalnym, utrzymujemy przepływ krwi na wysokim poziomie, dzięki czemu zmniejszyć napięcie związane ze stresem poprawia wydolność organizmu.

Jeśli chcemy cieszyć się długo zdrowiem i starzeć wolniej (bez względu na metrykę), 30 minut aktywności dziennie to niezbędne minimum!


Codzienny ruch to nie tylko solidna dawka zdrowia, ale także zmiana  jakości życia.

Warto także wybrać rodzaj aktywności specjalnie dla potrzeb i możliwości organizmu, pamiętajmy, że bieganie nie jest wskazane dla osób z problemami stawów, ale codzienny spacer, jak najbardziej. Z siłowni np. powinni zrezygnować sercowcy, którym bardziej pomoże trening na rowerze.


Jeśli do tego dołączymy dbanie o dietę, bycie seniorem nie musi oznaczać spaceru z balkonikiem, albo weekendu przed telewizorem. Nawet przy niewielkich funduszach i minimalnym zaangażowaniu można zmienić wiele, zaczynając powoli, od choćby codziennych nawyków, po wybór i sposób odpoczynku.


Wojna z wolnymi rodnikami to także pomysł na zwolnienie zegara biologicznego. Organizm prócz regularnego treningu musi dostawać antyoksydanty, które znajdziemy w pożywieniu ,a dla urody w kosmetykach. Warto pamiętać, że geny to tylko część sukcesu, reszta zależy od indywidualnego podejścia.

Czytaj więcej:

www.fit.pl