Kto jest w grupie ryzyka?
Częściej na te przypadłość chorują kobiety niż mężczyźni. Dotyczy ona żył łydek podudzia, rzadziej np. żył ud czy miednicy. I choć zdarza się rzadko może dotyczyć także innych części układu żylnego. Chorobie sprzyjają zaburzenia w układzie krzepnięcia( np. trombofilli), urazy, operacje, zwłaszcza ortopedyczne oraz onkologicznej, otyłość, brak ruchu, ciąża, terapia hormonalna, żylaki.
Zakrzepica żylna – jak rozwija się choroba
Głównym winowajcom choroby jest z byt lepka i krzepliwa krew, która powoduje zatory ioraz gromadzenie tej krwi w rożnych odcinak żylnych. Gdy krew pod wpływem wielu wyżej wymienionych czynników, także niedotlenienia, staje się zbyt gęsta może odkładać się w postaci zakrzeplin osadzających się na ścianach naczynia żylnego, upośledzając odpływ krwi do serca. Płytki krwi przyklejają się do ścian żył, następnie sklejone płytki krwi oplatają całość fibryną czyli silnym włóknem białkowym, znajdującym się w białku osocza krwi, bardziej umacniając zakrzep.
Taki czop bywa bardzo niebezpieczny dla żył, ale także dla poszczególnych jego organów, przede wszystkim dlatego, że zmienia się przepływ krwi z organów do serca, w wyniku umiejscowienia w zastawce żylnej np. łydki.
Zatkanie jednej z dużych żył np. łydki czy podudzia powoduje zatrzymywanie krwi poniżej przeszkody i brak możliwości powrotu do serca. Krew zgromadzona w naczyniach, wraca jedynie do naczyń i tkanek, tworząc obrzęk.
Zator powierzchniowy a głęboki
Taki zastój krwi w tkankach lub żyłach prowadzi do stanu zapalnego. Krew nie wymienia się, nie jest dotleniona a tym bardziej jest pożywką dla bakterii, któte mnożą się w wyniku np. niedoleczonych migdałków lub próchnicy zębów. Zakrzep powierzchniowy w przeciwieństwie do zakrzepu w naczyniach głębokich zwykle nie przylega do ścian naczyń, dlatego nie grozi całkowitym zatorem, jeśli zator jest głęboki, najczęstsze dochodzi do obrzęku płucnego, niewydolności serca lub zaburzeń jego pracy. Zator głęgoki to niebezpieczna chroba dla zdrowia i życia, gdyż może spowodować nagłą śmierć spowodowaną niedotleniem np. płuc.
[-------]
Przyczyny zakrzepicy żylnej (tzw. śmiercionośna triada Virchowa)
- Pierwsza i bezpośrednią przyczyną choroby jest nadmierna lepkość krwi, prowadząca do:
- Zastoju oraz zwolnienia przepływu krwi w żyłach poprzez żylaki, zapalenia żył, uszkodzenia zastawek żylnych.
- Uszkodzenia ściany żył – błony wewnętrznej (ze względu na operacje, stan zapalny, urazy).
- Zmiany w składzie krwi zwiększające jej krzepliwości i lepkość.
Jak rozpoznać niebezpieczną zakrzepicę żył głębokich?
Zakrzepica żył głębokich jest niezwykle niebezpieczne ze względu na powiększanie zatoru, co więcej ze względu na brak prawidłowej pracy część żył zewnętrznych przejmuje rolę głębokich, prowadząc do niewydolności żylnej wielu organów. Towarzyszą jej objawy występujące np. przy innych chorobach. Najczęściej może być zdiagnozowana przy okazji złamania kości, zwichnięcia, niewydolności komory serca, zapalenia żył i obrzęku limfatycznym.
Niepokojącymi objawami zewnętrznymi są: zaczernienie skóry na nodze, ból, obrzęk łydki, uda, wyczuwalne zgrubienia, różnica w obwodzie nóg, ból łydki przy zginaniu stopy.
Jak prawidłowo wygląda mechanizm krążenia krwi z nóg do serca, które organy i jego części muszą funkcjonować prawidłowo?
- Sprawna zastawka serca wraz ze zdrowymi naczyniami krwionośnymi, zapewniające odpowiednie ciśnienie i przepływ krwi w naczyniach włosowatych nóg, to system dzięki któremu krew jest dotleniona i odpowiednio rozrzedzona, powodując sprawne odsysanie odpadów komórkowych z przemiany materii;
- Pompka tłocząca czyli mięśnie nóg pracujące wraz z zastawkami żylnymi. Mięśnie kurcząc się uciskają żyły zamykając zastawki i blokując drogę krwi z dołu do góry, dzięki czemu krew naturalne wędruje;
- Sprawne zastawki w układzie żylnym, które zapobiegają cofaniu krwi w żyłach w wspomagając pompę mięśniową.
www.senior.fit.pl