1. Małe porcje
Trzymaj się małych porcji, zwłaszcza jeżeli Wigilię spędzasz podwójne (np. u teściów i rodziców), albo gospodyni nalega by spróbować każdej z potraw. Jeżeli to ty organizujesz Wigilę z pewnością ostatnie dwa dni spędziłaś w kuchni i próbowałaś przygotowanych przez siebie potraw. Skoro wiesz już co i jak smakuje – zachowaj umiar i nie szarżuj z nakładaniem sobie porcji na talerz.
2. Nie jedz tego, na co nie masz ochoty
Proste, prawda? Nie przejmuj się, że kogoś możesz urazić, albo sprawić przykrość, jeżeli nie spróbujesz absolutnie wszystkiego – masz prawo nie mieć na coś ochoty! Przejedzona będziesz się czuła fatalnie, nie tylko ze względu na wzdęty brzuch, ale i obniżone samopoczucie.
3. Uważaj na ciasta
Keks czy piernik może nie brzmi groźnie, jednakże zwracaj uwagę na dodatki – oprócz masła czy mąki, zawierają także zwykle mnóstwo suszonych owoców, orzechów, polewy czekoladowe, czy lukier – pomyśl tylko jaka bomba kaloryczna kryje się pod tą słodkością! Jeżeli jesteś na ścisłej diecie – zrezygnuj z ciasta w ogóle (także z kutii). Jeżeli zaś masz ochotę dogodzić podniebieniu... podziel się swoją porcją ciasta z mężem!
4. Zrezygnuj z gorącej czekolady
Gorąca czekolada to ekscytująca dawka przyjemności, która niestety... odkłada się w biodrach. Zamiast tego wysokokalorycznego trunku, lepiej przygotuj sobie aromatyczną czarną herbatę z dodatkami (goździki, pomarańcze, żurawina), albo – wypróbuj kawę parzoną z kardamonem, cynamonem i goździkami. Śmietankę zastąp podgrzanym i spienionym mlekiem. Unikaj takich dodatków do kawy jak: biała czekolada, likiery alkoholowe, syropy smakowe.
5. Trufelki
Wyglądają smakowicie, prawda? Czekoladowy trufelek może zawierać więcej niż 100 kcal, zwłaszcza jeżeli ma różne dodatki – masło orzechowe, pokruszone ciasteczka czy kawałki sernika. Radzimy także unikać wszelkiego rodzaju czekoladek z bombonierek – chyba, że masz na tyle silną wolę, by poprzestać na jednej.
6. Zdrowe wersje potraw
Ryby to doskonałe źródło białka, staraj się jednak gotować je na parze, bądź piec, zamiast smażyć w głębiokim tłuszczu. Poszukaj przepisów na odchudzone wersje sosów, unikaj majonezu. Stosuj mnóstwo świeżych przypraw i pieprzu, za to jak najmniejsze ilości soli. Nie polewaj pierogów tłuszczem!
7. Ostrożnie z alkoholem
Zwłaszcza słodkie likiery i nalewki, to źródło dodatkowych kalorii. W ten sposób bardzo łatwo przytyć w święta! Kieliszek czerwonego wina, to dużo lepszy i zdrowszy wybór.
8. Jedz częściej a mniej
Nie dopuść do uczucia bezgranicznego głodu, kiedy jesteś w stanie pochłonąć wszystko w dużych ilościach. Częste, mniejsze posiłki to lepszy wybór dla twojego układu pokarmowego. Nie jedz jednak bez przerwy – zachowuj 3-4 godzinne odstępy między posiłkami.
9. Delektuj się
Smakuj i rozkoszuj się każdym kęsem. Długo żuj, dokładnie gryź, niech całe twoje podniebienie czuje smak potrawy. Gdy z kimś rozmawiasz – przerwij jedzenie i koncentruj się na rozmowie. Jedząc i rozmawiając jednocześnie, nie będziesz miała kontroli nad ilością spożywanego jedzenia.
10. Zaproponuj spacer
Nie spędzajcie Gwiazdki jedynie przed telewizorem za stołem pełnym jedzenia. Poruszajcie się! Wprowadź nową tradycję – wspólny spacer, gry planszowe, zaaranżuj teatrzyk czy przedstawienie z dziećmi w rolach głównych. Wspólna zabawa zbliży Was do siebie i przyniesie wiele radości!
Wesołych Świąt!
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl
10 sposobów, żeby nie przytyć w Święta
W Święta możemy przytyć od 2 do 4 kilogranów. To nadprogramowy tłuszczyk, którego trudno się szybko pozbyć, zwłaszcza, jeżeli nie masz już kilkunastu lat. Dlatego, zanim rozpoczniesz ucztowanie przeczytaj nasze wskazówki. Pamiętaj o nich, gdy będziesz sięgać po kolejną porcję wigilijnych i świątecznych potraw!