W pilotowym badaniu naukowcy sprawdzali potencjalne korzyści z uprawiania jogi wśród osób, u których udar wystąpił więcej niż sześć miesięcy wcześniej. Lider zespołu badaczy doktor Arlene Schmid z Uniwerstytetu Indiana w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że dla osób z przewlekłym udarem, uprawianie jogu w grupie jest opłacalne, ponieważ „poprawia funkcje motoryczne i równowagę”.
W badaniu wzięło udział 47 ochotników, których podzielono na trzy grupy: pierwsza grupa uprawiała jogę dwa razy w tygodniu przez osiem tygodni, druga grupa oprócz zajęć jogi dwa razy w tygodniu otrzymała jeszcze nagrania relaksacyjne do wykorzystania trzy razy w tygodniu. Trzecia grupa to typowa grupa, która nie uczestniczyła w żadnej rehabilitacji, ponieważ dla większości pacjentów rehabilitacja po udarze kończy się po pół roku i dłuższa nie jest refundowana z budżetu państwa. Wszyscy pacjenci biorący udział w teście musieli być zdolni do samodzielnego stania.
Osoby chodzące na jogę znacząco poprawiły swoje zdolności motoryczne, stały się bardziej niezależne, a jakość ich życia wzrosła. O wiele mniej bały się upadku, niż wcześniej. Badanie dowiodło, że nawet pacjeńci po przewlekłym udarze i ze znacznym paraliżem po jednej stronie ciała, mogą ćwiczyć wybrane i nieco zmodyfikowane pozycje jogi z korzyścią dla siebie i swojego ciała. Eksperci twierdzą, że joga może mieć dużo bardziej terapeutyczne korzyści, niż zwykłe ćwiczenia, ponieważ jest to cała kombinacja ruchów, odddychania, pozycji, i medytacji.
Naukowcy zamierzają przeprowadzić większe badania w tym zakresie. Wyniki zaś tego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Stroke.
Źródło: dailymail.co.uk
Beata Mąkolska
www.wellness.fit.pl