fit.pl mobile logo

Cholesterol a zdrowie

Nagonka na cholesterol, która rozpoczęła się kilkanaście lat temu, nie jest tak do końca uzasadniona. Pełni on bowiem ważną funkcję w organizmie człowieka, a jego niedobór może przyczynić się do kłopotów ze zdrowiem. Cholesterol jest niezastąpionym składnikiem komórek, kwasów żółciowych, witaminy D3, czy hormonów. Wytwarzany jest przede wszystkim w wątrobie, jedynie ok. 15% pochodzi z pokarmu spożywanego na co dzień. Należy jednak żywić się odpowiednimi produktami, które zawierają korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, a ponadto nie eliminować całkowicie tłuszczu z diety.

LDL

Badania wykazały, że cholesterol składa się z dwóch frakcji: LDL oraz HDL, które mają różną budowę i wykazują odmienne działanie. LDL zawiera lipoproteiny o małej gęstości, a jego zadaniem jest transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Potocznie nazywany jest złym cholesterolem, ponieważ jego nadmiar osadza się w postaci złogów w tętnicach wieńcowych, zmniejszając ich światło. Z tego powodu zaliczono go do czynników ryzyka choroby niedokrwiennej i zawału serca oraz udaru mózgu. Do najczęstszych przyczyn wzrostu frakcji LDL lekarze zaliczają palenie tytoniu, nadwagę, przewlekły stres, brak ruchu, złą dietę, a także uwarunkowania genetyczne.

HDL

W odróżnieniu od LDL, ta frakcja zawiera lipoproteiny o dużej gęstości. Rola HDL polega na wiązaniu zbędnego cholesterolu i przenoszeniu go do wątroby, gdzie ulega przetworzeniu, magazynowaniu lub wydaleniu wraz z żółcią. W prawidłowo funkcjonującym organizmie HFL powinno być nie mniej niż 40mg/dl (natomiast LDL nie więcej niż 100mg/dl). Lekarze zalecają wykonywanie badań na cholesterol przynajmniej raz w roku – ważne jest nie tyle całkowite jego stężenie (które powinno wynosić poniżej 200 mg/dl), ile stosunek HDL do LDL. W artykule https://poznajsienatluszczach.pl/2016/07/11/cholesterol/można naleźć dużo więcej informacji na ten temat.

Cholesterol w żywności

Wiele osób, z obawy przed wzrostem poziomu cholesterolu, znacznie ogranicza spożywanie jajek. Okazuje się jednak, że (według Światowej Organizacji Zdrowia) można bez obawy zjadać do 10 jaj tygodniowo. Jajka zawierają dużo składników mineralnych, witamin, lecytyny oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych, które działają korzystnie na stosunek frakcji HDL do LDL. Niestety wątróbka, sery żółte i kiełbasy (w tym również salami) są bogatym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego należy ograniczać ich nadmierne spożycie.

Jak zadbać o prawidłowe stężenie cholesterolu w organizmie?

Przede wszystkim, ponieważ cholesterol produkowany jest głównie przez sam organizm, należy prowadzić higieniczny tryb życia i unikać niepotrzebnych stresów. Lekarze zalecają aktywność fizyczną, ograniczenie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie używek oraz stosowanie zrównoważonej diety, polegającej na ograniczeniu przyjmowania przetworzonej żywności oraz unikaniu lub ograniczeniu spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans na korzyść tłuszczów pochodzenia roślinnego.

Dieta na obniżenie cholesterolu

Osoby, które mają za wysoki poziom cholesterolu, powinny zastąpić tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (nasycone), tłuszczami roślinnymi, nie rafinowanymi, jak np. oliwą z oliwek, olejem rzepakowym, lnianym itp. Zamiast kiełbasy i mięsa wieprzowego lepiej spożywać kurczaki i ryby. Białe pieczywo, chipsy i frytki należy zamienić na orzechy, pieczywo pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Produkty bogate w błonnik utrudniają wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, a tłuste ryby morskie (zawierające kwasy omega 3) pomagają utrzymać jego prawidłowy poziom w organizmie. Ponadto wskazane jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała, czemu sprzyja zmniejszenie ilości spożywanych kalorii.

Osoby odżywiające się świadomie i zdrowo żyją dłużej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Patka

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO http://www.igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów!

Zgłoś nadużycie-
daruderally

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie ! Wejdź na http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
becia

Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
Agnieszka Tereszkiewicz

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl