Objawy niedoboru magnezu – co wskazuje, że mamy go za mało?
Magnez odpowiada za wiele procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Dzięki temu pierwiastkowi prawidłowo funkcjonuje nasz układ nerwowo-mięśniowy, mamy mocne i zdrowe kości oraz dobrą odporność. Magnez chroni nas przed wieloma chorobami przewlekłymi, szczególnie tymi związanymi ze stresem i starzeniem się. Zaleca się nawet podwojenie dziennej zalecanej dawki magnezu, żeby w późniejszym wieku zapobiec wystąpieniu osteoporozy i nadciśnienia tętniczego.
Wiele chorób i codziennych przypadłości świadczy o niedoborach magnezu, jednak lekarzom trudno to od razu zdiagnozować. O ile drżenie mięśni i skurcze są jasnym dowodem na braki pierwiastka, o tyle migreny, bezsenność czy depresję nie zawsze wiąże się z niedoborem magnezu.
Objawy niedoboru magnezu możemy więc podzielić na klasyczne kliniczne objawy oraz na subkliniczne, uśpione (kiedy objawy nie zawsze są jednoznaczne z niedoborem magnezu).
Nasz organizm przez dłuższy czas może nie dawać nam znać o zbyt niskim poziomie minerału, bo tak samo jak wapń, pozyskuje go z kości. Kiedy więc funkcjonujemy z niskim stężeniem magnezu, osłabiają się nasze kości, o czym przekonamy się dopiero po pewnym czasie. W badaniach krwi poziom mikroelementu może być prawidłowy, jednak osoby z grupy ryzyka (np. pijące duże ilości kawy czy aktywnie ćwiczące) i tak powinny przyjmować zwiększone ilości minerału. O tym, co jeszcze wpływa na niedobór magnezu, przeczytamy w artykule https://www.magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/czynniki-wplywajace-na-magnezu.
Objawy niedoboru magnezu – drżenie, słabość i skurcze mięśni
Skurcze i drżenie mięśni należą do najpowszechniejszych objawów niedoboru magnezu. W skrajnych przypadkach niedobory pierwiastka mogą doprowadzić nawet do ataków drgawkowych. Przypuszcza się, że skurcze i drżenie mięśniowe wywołane są przez wzmożony dopływ wapnia do komórek nerwowych (magnez pomaga regulować poziom wapnia). Te z kolei pobudzają nerwy mięśni i dochodzi do niekontrolowanych skurczów i drżeń.
Suplementy zawierające magnez pomagają zmniejszyć drżenia i skurcze u osób z niedoborami pierwiastka. Nie zawsze jednak problemy z mięśniami oznaczają braki magnezu. Drżenia mogą być wywołane nadmiernym stresem lub zbyt dużą ilością spożywanej kofeiny. Mogą być również spowodowane przyjmowaniem określonych leków lub chorobą neurologiczną.
Do innych objawów niedoboru magnezu należy też słabość mięśniowa i męczliwość mięśni oraz ogólne wyczerpanie organizmu. Choć zmęczenie może być spowodowane jedynie niewyspaniem lub przetrenowaniem, ciągła ospałość i słabość może wskazywać na niedobory magnezu. Z chronicznym zmęczeniem wiąże się też słabość mięśniowa. Komórki mięśniowe na skutek niedoboru magnezu tracą potas i dochodzi do zaburzeń w przekazywaniu impulsów z zakończeń nerwowych do mięśni.
Objawy niedoboru magnezu – zaburzenia mentalne
Wśród konsekwencji niedoboru magnezu wymienia się zaburzenia psychiczne, w tym apatię, nadmierne rozdrażnienie, anoreksję i utratę apetytu. Przy niedoborach magnezu osłabiają się również funkcje poznawcze i pamięć. Niskie poziomy minerału zwiększają też ryzyko wystąpienia depresji. Brak odpowiednich ilości magnezu powoduje nieprawidłowe działanie układu nerwowego, a przez to różne zaburzenia psychiczne, począwszy od otępienia i braku emocji, a skończywszy na dezorientacji, a nawet śpiączce. Zaburzenia te trudno jednoznacznie powiązać z niedoborami magnezu, dlatego najczęściej szuka się dla nich innych wyjaśnień.
Objawy niedoboru magnezu – osteoporoza i arytmia
Osteoporoza oznacza osłabienie kości i zwiększone ryzyko ich uszkodzenia (np. złamania lub pęknięcia). W grupie najbardziej narażonej na tę przypadłość znajdują się osoby dostarczające sobie małe ilości witaminy D i K i nieuprawiające żadnego sportu. Osteoporoza pojawia się dopiero w późniejszym wieku (u kobiet najczęściej po menopauzie), kiedy na jej zapobieganie jest już za późno.
Co ciekawe, niedobór magnezu również należy do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby. Niedobór pierwiastka wpływa bezpośrednio na osłabienie kości, ale też obniża poziomy wapnia, który jest głównym budulcem struktur kostnych.
Zbyt niskie poziomy magnezu powodują również nieregularną pracę serca. W większości przypadków arytmia jest delikatna, a czasami nawet niezauważalna. Jednak u niektórych osób z powodu braku magnezu mogą pojawić się palpitacje, czyli przerwy w uderzeniach serca. Do innych objawów arytmii należą zawroty głowy, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej i omdlenia. W skrajnych przypadkach arytmia może doprowadzić do zawału lub wylewu. Arytmia pojawia się z powodu zaburzenia poziomów potasu wewnątrz i na zewnątrz komórek mięśnia sercowego. A zaburzenie tych poziomów wynika z niedostatecznej ilości magnezu.
Powiązanie konkretnej przypadłości z niedoborami magnezu bywa trudne. Dlatego w naszej diecie spożywajmy produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak migdały, rośliny strączkowe i zielone warzywa oraz zboża. Uzupełniajmy też płyny, pijąc mineralizowaną wodę lub niefiltrowaną wodę z kranu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-deficiency-symptoms#section7
- https://www.ancient-minerals.com/magnesium-deficiency/symptoms-signs/
- https://www.ancient-minerals.com/magnesium-deficiency/causes-depletion/