Naukowcy twierdzą, że ćwiczenia aerobowe wykonywane w ciągu dnia przynoszą korzyści także w nocy. - Ludzie mówią nam, że ćwiczenia aerobowe pomagają im zasnąć – tłumaczy dr David Davila z National Sleep Foundation. - Osoby aktywne fizycznie, otrzymujący odpowiednią dla nich dawkę tlenu po prostu śpią lepiej.
Dr Davila, który na co dzień zajmuje się tematyką snów jest przekonany, że trudności z zaśnięciem mają swoje skutki następnego dnia np. mniejsza wydajność w pracy. By ich się pozbyć trzeba się dobrze wyspać, a zaśnięcie może być łatwiejsze i szybsze niż myślisz.
W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersyt Northwestern w Chicago wzięły udział 23 młode osoby oraz 55 seniorów. Wszyscy wcześniej prowadzili siedzący tryb życia oraz mieli trudności z zasypianiem. Po 16 tygodniach treningów aerobowych, w tym biegania i jazdy na rowerku stacjonarnym, średnia jakość snu poprawiła się.
Większość osób pozbyła się problemów z zasypianiem. Część z nich zasypia teraz jak dziecko – twierdzi dr Phyllis Zee, kierownik badań, które zostały sfinansowane przez National Institute on Aging. Dodatkowo naukowcy odnotowali poprawę stanu psychicznego badanych oraz większą witalność.
Wpływ ćwiczeń aerobowych na sen jest większy nawet niż Tai Chi, którego senne właściwości przebadała wcześniej ta sama grupa naukowców. - Teraz jesteśmy świadomi, że ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w walce z epidemią bezsenności – dodaje Zee. Według niej kłopoty z zaśnięciem ma co czwarty Amerykanin. - Wcześniej zalecaliśmy takim osobom dużo ćwiczeń. Teraz możemy doprecyzować i nie tylko zalecać trening aerobowy, ale nawet pokazać jak go wykonywać – dodaje.
Ważna jest także pora treningu. - Nie dla wszystkich ćwiczenia fizyczne przed snem są dobre. Lepiej więc poświęcić się ćwiczeniom na kilka godzin przed położeniem się do łóżka – twierdzi dr William Roberts, z American College of Sports Medicine.
Dr Shawn D. Youngstedt, ekspert w dziedzinie snu i ćwiczeń na University of South Carolina w swoich twierdzeniach posuwa się jeszcze dalej. Twierdzi, że godzina ćwiczeń aerobowych dziennie może zdziałać więcej dobrego niż dodatkowa godzina snu. - Nie ma naukowych dowodów na to, że ludzie potrzebują osiem lub siedem godzin snu. Bardziej oczywiste jest to, że ćwiczenia fizyczne dają wspaniałe efekty. Są lepsze niż lekarstwa stosowane w leczeniu cukrzycy, zdrowia psychicznego i profilaktyki raka – tłumaczy.