I tak powoli przestają nas dziwić jajka bez cholesterolu czy mleko bez laktozy. Lecz czym jest tak naprawdę ten nowy trend na rynku? Tylko modą, fanaberią, czy może szansą na nowe, odmienione podejście do tematu odżywiania?
Zdrowo, tradycyjnie i naturalnie
Rosnąca popularność sklepów oferujących zdrową, atestowaną żywność pokazuje, że wielu z nas próbuje wcielić to hasło w życie. I rzeczywiście – zdrowo, tradycyjnie i naturalnie jest hasłem, które powinno być bliskie każdemu z nas. Oznacza ono bowiem uprawy bez sztucznych nawozów i oprysków. Przy zakupie żywności powinniśmy również zwracać uwagę na zawartość syntetycznych dodatków, takich jak sztuczne barwniki, konserwanty czy polepszacze. Skoro tak, co zatem możemy powiedzieć o produktach sztucznie wzbogacanych, to znaczy takich, w skład których dodatkowo wprowadza się związki takie jak witaminy, mikroelementy, czy inne biologicznie czynne substancje w celu poprawienia ich wartości odżywczej? A co z produktami, z których składu usunięto jakieś związki, w naturze w nich występujące?
Żeby móc w pełni odpowiedzieć na to pytanie, musimy się zastanowić, po co w ogóle czyni się tego rodzaju, niejednokrotnie skomplikowane, zabiegi technologiczne.
Dla większości z nas jedzenie to zwykła, codzienna przyjemność, ograniczana co najwyżej staraniem o to, by posiłki były zdrowe, smaczne i ewentualnie nie prowadziły do nadwagi.
Jest jednak grupa osób, których stan zdrowia zmusza do dużo większej troski o skład potraw, które spożywają. Wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe, choroby na podłożu metabolicznym, a także coraz powszechniejsze alergie, dla wielu są dużo ważniejszym wyznacznikiem doboru produktów niż tylko smak czy estetyka, a nawet niż ogólnie przyjęte normy pokarmowe. Skomponowanie zdrowej dla organizmu diety w oparciu tylko i wyłącznie o naturalne, niczym nie wzbogacane składniki dla takich osób jest po prostu niemożliwe. Nie posuwając się nawet do tak skomplikowanych przypadków, wystarczy przytoczyć dość powszechnie występującą miażdżycę, przy której obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie za pomocą diety niskocholesterolowej opartej na tradycyjnych produktach często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Właśnie z myślą o tych osobach tworzy się coraz to nowsze produkty, które często w formie niezmodyfikowanej nie mogłyby w ogóle być przez nie spożywane.
Żywność wzbogacana czy modyfikowana, w sensie usuwania z niej pewnych składników, wciąż ma wielu przeciwników.
Jednak to właśnie nowe technologie zastosowane w produkcji dają ogromną szansę wielu chorym, podnosząc jakość ich życia, pozwalając im na ustabilizowanie stanu zdrowia i powrót do w pełni aktywnego, normalnego funkcjonowania. To właśnie te technologie sprawiają, że obecnie na takie choroby jak chociażby cukrzyca, patrzy się bardziej jak na stan wymagający większej kontroli niż na uniemożliwiającą normalne życie chorobę. Być może też kiedyś, w odleglejszej przyszłości, ten zapoczątkowany obecnie trend pozwoli nam nie tylko pomagać żyć pełniej osobom chorym, ale również zapobiegać powstawaniu chorób.