Czas na fasolkę szparagową
Po długim oczekiwaniu nareszcie na straganach i w przydomowych ogródkach pojawiła się fasolka szparagowa. Nie dość, że bardzo zdrowa, to przy tym pyszna! Stanowi świetny pomysł na lekkostrawny i niskokaloryczny obiad lub letnią przekąskę. Oto, co warto wiedzieć o fasolce szparagowej.
Fasolka szparagowa to odmiana fasoli zwykłej. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a do Europy została przywieziona przez hiszpańskich żeglarzy. Ze względu na swoje walory smakowe szybko zaskarbiła sobie przychylność Europejczyków, zwłaszcza Francuzów. Obecnie najwięcej fasoli szparagowej uprawia się w Indiach, Chinach oraz Indonezji. W Polsce znamy dwie odmiany fasolki szparagowej: żółtą oraz zieloną. Ta pierwsza jest delikatniejsza w smaku, natomiast druga - zielona - ma bardziej wyrazisty smak.
Fasolka dla każdego
Fasola szparagowa jest źródłem wielu witamin i składników odżywczych. „Nie ulega wątpliwości, że fasola szparagowa powinna stać się, zwłaszcza o tej porze roku, elementem naszego jadłospisu” - mówi Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.
Fasolka szparagowa jest źródłem błonnika, który wspomaga proces trawienia, a 100 g porcja warzywa dostarcza jedynie ok. 20-30 kalorii. Fasolka bogata jest w potas, który w organizmie odpowiedzialny jest m.in. za wydalanie produktów przemiany materii. Niski indeks glikemiczny (IG 15) oznacza, że po jej zjedzeniu następuje bardzo powolny wzrost poziomu cukru, a co za tym idzie - poziom cukru utrzymuje się dłużej na określonym poziomie, m.in. nie powodując nagłych napadów głodu. Z tego też względu może być polecana diabetykom. Fasolka szparagowa zawiera ponadto witaminę C, która odpowiedzialna jest m.in. za budowanie odporności organizmu.
Kilka dobrych rad, jak radzić sobie z fasolką szparagową
Jak wydobyć maksimum smaku i korzystać z dobrodziejstw fasolki? Oto kilka rad od szefa kuchni Knorr, Piotra Murawskiego:
- Najlepiej gdy ugotowana fasolka szparagowa jest lekko krucha. Jeśli będziemy gotować ją za długo, będzie zbyt miękka i nieapetyczna.
- Czas gotowania zależy od gatunki fasolki oraz jej stadium wzrostu, dlatego nie ma jednej złotej reguły. Najlepiej co kilka minut sprawdzać poziom jej miękkości.
- Najsmaczniejsza jest młoda fasolka, tzn. gdy fasolki wewnątrz są jeszcze słabo rozwinięte, a strąki łatwo się łamią przy zginaniu. Te starsze są gumowate, nie poddają się łamaniu, a jedzenie utrudniają nam łykowate elementy.
- Uwaga! Nie należy jeść surowej fasolki szparagowej, ponieważ zawiera fazynę - toksyczne białko roślinne, które można zneutralizować dopiero podczas gotowania.
- Fasolka smażona w bułce tartej staje się daniem dość kalorycznym. Jeśli Twoim domownikom nie smakuje warzywo prosto z wody, dodaj do gotowania koper włoski, kminek albo majeranek.
- Sporo osób narzeka na wzdęcia po spożyciu roślin strączkowych. Tak naprawdę dotyczy to głównie potraw przyrządzanych z suchych nasion fasolowych, np. zupy fasolowej i grochówki. Świeże rośliny nie powodują takich niedogodności.
Z czym jeść fasolkę?
Fasola szparagowa jest bardzo uniwersalnym warzywem. Może stanowić dodatek do drugiego dania, np. do ryb oraz mięs. Jest też składnikiem pysznych letnich zup. Ponadto można ją wykorzystać w zapiekankach. W upalny dzień najlepiej smakuje z jajkiem sadzonym i ziemniakami. Podana w większej ilości może stanowić samodzielny posiłek. Oczywiście najlepiej smakuje świeża - gotowana w wodzie lub na parze, oraz smażona, ale można ją również konserwować i zamrażać. I coś jeszcze – fasolka szparagowa stanowi znakomity dodatek do sałatek. Warto o niej pamiętać, przygotowując letnie warzywne kompozycje.
„Fasolkowe” sałatki
Fasolka szparagowa świetnie smakuje w połączeniu z innymi lekkimi warzywami, tworząc iście letnią kompozycję. Poniżej propozycja Piotra Murawskiego na sałatkę, gdzie obok fasolki występują pomidory, pietruszka i cebula.
Sałatka z fasolki
Składniki:
- 1 opakowanie sosu sałatkowego francuskiego winegret Knorr,
- 100 g zielonej fasolki szparagowej,
- 100 g żółtej fasolki szparagowej,
- 1 opakowanie pomidorów koktajlowych,
- 1 cebula czerwona
- połowa natki pietruszki,
- 3 łyżki oliwy.
Przygotowanie:
1. Oba rodzaje fasolki oczyść, umyj i ugotuj we wrzątku z dodatkiem soli. Pomidory wymyj, podziel na połówki. Cebulę pokrój w piórka.
2. Natkę posiekaj. Sos sałatkowy przygotuj według instrukcji na opakowaniu - dzięki niemu sałatka będzie bardzo aromatyczna. Dodaj natkę i dokładnie wymieszaj.
3. Sos wymieszaj ze wszystkimi składnikami. Wyłóż danie na talerze.
www.dieta.fit.pl