>>>SPRAWDŹ ILE MOŻESZ SCHUDNĄĆ. DARMOWA PORADA DIETETYCZNA<<<
Usytuowana w Minnesocie Klinika Mayo od lat cieszy się ogólnoświatową renomą ze względu na oferowane usługi medyczne. Na rozpoznawalność kliniki z dużym stopniu wpłynęła popularyzowana pod jej szyldem dieta jajeczna.
Jaja to podstawa
Podstawą diety opisywanej w różnych poradnikach jako dieta Kliniki Mayo są jajka. W codziennym jadłospisie jest ich 4-6 sztuk. Stanowią one podstawę każdego z podstawowych posiłków. Wybór jajek jako głównego źródła białka w tej diecie tłumaczony jest ich walorami żywieniowymi. Białko jaja kurzego charakteryzuje się wysoką jakością biologiczną i uznawane jest za wzorzec do oceny wartości żywieniowej białek pochodzących z innych produktów. Zgodnie z założeniami diety spożywanie dużej ilości jajek ma pobudzać przemianę materii i ułatwiać spalanie tkanki tłuszczowej.
Warzywa i owoce
Oprócz jajek fundamentalne znaczenie w tzw. diecie Kliniki Mayo odgrywają warzywa i owoce, które urozmaicają jadłospis oraz dostarczają niezbędnych do sprawnego przebiegu procesów metabolicznych witamin i składników mineralnych. Warzywa i owoce są także skarbnicą błonnika, który warunkuje prawidłową perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnianie, pozbywanie się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dodatkowa funkcja błonnika polega na tym, że pęczniejąc w żołądku, pozwala zmniejszyć uczucie głodu, co podczas odchudzanie jest bez wątpienia bardzo ważne.
Obowiązkowe zasady
Dieta jajeczna ma swoje nadrzędne zasady. Nie ma w niej miejsca na tłuste produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, słodycze, cukier i alkohol czy nadmiar soli. Codziennie należy wypijać 2 litry płynów – wody mineralnej, naparów ziołowych, kawy lub herbaty. Monotonny, 3-posiłkowy jadłospis można urozmaicić zastępując jajka porcją chudego mięsa lub ryby. Podobnie jak w przypadku innych popularnych „cudownych” kuracji odchudzających, sztywne trzymanie się zasad diety ma przynieść rewelacyjne efekty.
Opinia ekspertów Fit.pl
Opisana dieta jajeczna tak na prawdę nie ma nic wspólnego z dietą odchudzającą opracowaną i obecnie stosowaną w amerykańskiej klinice. Oficjalny program redukcji masy ciała proponowany przez specjalistów z Kliniki Mayo sprowadza się do zmiany nawyków żywieniowych oraz tych związanych z codzienną aktywnością fizyczną. Celem programu jest wykluczenie nawyków będących przyczyną tycia (np. oglądanie telewizji podczas posiłku) i zastąpienie ich tymi, które sprzyjają osiągnięciu prawidłowej masy ciała (np. spacerowanie lub ćwiczenie przez minimum 30 minut każdego dnia). Podstawą piramidy żywieniowej obowiązującej podczas odchudzania w Klinice Mayo są warzywa i owoce. Oprócz nich jadłospis zawiera określoną ilość porcji produktów dostarczającą węglowodanów, białek i tłuszczów. Ilość tłuszczów, jak i słodyczy jest ograniczana. Mając to na względzie można uznać, że model odchudzania aktualnie stosowany w Klinice Mayo jest spójny z tym co proponuje osobom z nadwagą i otyłością współczesna dietetyka akademicka.
dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska
www.dieta.fit.pl