Podstawowe oliwy smakowe to: oliwa chilli - nadaje potrawom pikanterii, powstaje przez dodatek małych papryczek chilli do oliwy; oliwa ziołowa - stosowana do sałatek, spaghetti i makaronów, otrzymuje się ją przez włożenie do oliwy gałązek lub liści różnych ziół; oliwa czosnkowa - doskonała do pizzy, marynat, sałatek i zapiekanek, do oliwy dodaje się ząbki czosnku; oliwa z rozmarynem - stosowana do aromatyzowania mięs. Nie musisz kupować ich w sklepie, równie dobrze możesz przygotować je samemu.
Przygotowując smakową oliwę z oliwek, należy jedynie przestrzegać kilku reguł:
- wykorzystać oliwę dobrej jakości, koniecznie z pierwszego tłoczenia (tak zwaną extra virgin);
- butelka powinna być bezwzględnie czysta i sucha (inaczej oliwa spleśnieje);
- składniki muszą być świeże i aromatyczne;
- oliwę powinno przechowywać się w chłodnym i ciemnym miejscu, dobrze zamkniętą;
- jeśli zużyliśmy tyle oliwy, że przyprawa (zioło, czosnek, papryczki) nie są zanurzone już w płynie, należy jak najszybciej uzupełnić poziom oliwy ew. dodając przyprawę.
Smakowa oliwa z oliwek z rozmarynem
4 obrane ząbki czosnku, 1/2 obranej z pierwszej łuski szalotki oraz 5–6 opłukanych i delikatnie osuszonych gałązek świeżego rozmarynu włóż do butelki z dość szeroką szyjką, zalej oliwą extra vergine. Butelkę szczelnie zamknij korkiem. Odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. W identyczny sposób możesz zrobić oliwę bazyliową, tymiankową czy oregano.
Smakowa oliwa z oliwek z chili
Do 1/2 l oliwy wrzuć w całości 5 umytych i osuszonych papryczek chili. Odstaw szczelnie zamknięte w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Pikantna oliwa extra vergine jest najlepsza do potraw o mocnych smakach, gęstych zup, do przygotowania warzyw na patelni, do doprawienia bruschetty, carpaccio oraz świeżych sałat charakteryzujących się mocnym smakiem – na przykład cykorii czy rukoli.
Smakowa oliwa z oliwek z czosnkiem
Obierz 4 ząbki czosnku, lekko rozgnieć i wrzuć do butelki z ½ oliwy. Oliwa powinna przejść smakiem i zapachem czosnku już po kilku dniach. Oliwa z czosnkiem nadaję się wyśmienicie do sałatek, pizzy, marynat.
Smakowa oliwa z oliwek z ziołami
2 łyżki stołowe dowolnej mieszanki świeżych, posiekanych ziół (majeranek, kolendra, bazylia, oregano, jałowiec, tymianek) wsyp do butelki, zalej 1/2 l oliwy, wymieszaj. Szczelnie zamknij i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Co 2 dni potrząsaj butelką, aby zioła nie osadzały się na ściankach. Przecedź przez gazę do innej butelki. Trzymaj w lodówce. Oliwa ziołowa jest świetna do spaghetti – zarówno do przyprawiania sosów, jak i mieszania z ugotowanym makaronem.
Smakowa oliwa z oliwek z owocami
Słodki smak oliwy uzyskamy poprzez dodanie kawałków jabłka lub cytryny i kilku migdałów do oliwy extra virgin. “Słodka” oliwa extra vergine o delikatnym zapachu jest doskonała do ryb, owoców morza, do przygotowania majonezu i sosów oraz do sałat dla wszystkich tych, którzy uważają tradycyjny smak i zapach oliwy extra vergine za zbyt intensywny.
www.dieta.fit.pl