Nadwaga, otyłość – czy to już epidemia?

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o epidemii: na świecie co roku z powodów powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! Problem dotyka głównie kraje wysoko rozwinięte, ale coraz częściej pojawia się także w krajach uboższych.  Z tej przyczyny już po raz kolejny 24 października obchodzony jest Światowy dzień walki z otyłością 
fit.pl
2013-10-24 00:00
Udostępnij
Nadwaga, otyłość – czy to już epidemia?


Statystyki alarmują – otyłość jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Już co piąty Polak jest otyły! Niestety problem ten coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Znajdujemy się w grupie państw rozwijających się, żyje nam się coraz lepiej. Dobrobyt jednak ma swoją cenę. Jak wynika ze światowych badań WHO, od lat 80-tych liczba osób borykających się z otyłością podwoiła się! Ponad połowa mężczyzn i kobiet ma nadwagę, a 23% kobiet oraz 20% mężczyzn cierpi na otyłość. W Europie nadwaga dotyczy 30-70% społeczeństwa, otyłość zaś – 10-30%.

Przyczyny? – Zapominamy o spożywaniu pięciu posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia – mówi Beata Prusińska z sieci Centrów Dietetycznych Naturhouse. – Prawie 80% Klientów naszych centrów stanowią Panie, ale zauważamy, że sukcesywnie wzrasta liczba mężczyzn, którzy decydują się podjąć walkę z nadwagą. – dodaje dietetyczka.

150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca o ok. 30%, cukrzycy o 27%, a ryzyko raka piersi lub jelita grubego o 21-25% - podaje WHO. Ponad to, ruch obniża ryzyko udaru mózgu, nadciśnienia czy depresji. Tylko ok. 35% populacji w Europie deklaruje odpowiednią ilość aktywności fizycznej, przy czym należy zauważyć, że to Panowie częściej ćwiczą.

www.fit.pl