Co można wyczarować z kalafiora, czyli zupa kalafiorowa na naszych stołach w różnych wersjach
• Pożywna zupa kalafiorowa z ziemniakami
Potrzebne składniki: kalafior, sześć ziemniaków, żeberka, trzy marchewki, liść laurowy, opcjonalnie: kostka rosołowa i przyprawa uniwersalna, seler, pietruszka, koperek, ziele angielskie, cztery łyżki śmietany oraz sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: żeberka zalewamy wodą, solimy i zagotowujemy, a w międzyczasie kroimy warzywa. Po zebraniu szumowin z wywaru dodajemy liść laurowy i ziele angielskie, a po chwili wrzucamy marchew, ziemniaki, seler i pietruszkę. Po kilkunastu minutach dorzucamy kalafiora, po czym wymieszaną z odrobiną zupy śmietanę. Na koniec doprawiamy pieprzem i solą do smaku. Podajemy z koperkiem i natką pietruszki. Zupa kalafiorowa gotowa jest już po pół godzinie.
• Zupa krem z kalafiora
Składniki: kalafior, ziemniak, cebula, łyżka masła, cztery łyżki oliwy z oliwek, litr bulionu warzywnego, pół litra mleka, 150 ml śmietany 30%. Jako dodatki: szczypiorek, grzanki i kurki.
Wykonanie: różyczki kalafiora z ziemniakiem i cebulą podgrzewamy na lekkim ogniu wraz z masłem i połową oliwy aż do zarumienienia warzyw. W międzyczasie zagotowujemy bulion, dodajemy mleko i po ponownym zagotowaniu doprawiamy solą i pieprzem. Następnie dorzucamy warzywa i gotujemy do miękkości, po czym dodajemy śmietanę i miksujemy całość. Warto podawać z usmażonymi grzybami i pokrojonym szczypiorkiem czy też grzankami.
• Zupa kalafiorowa z serkiem topionym
Składniki: dwa litry bulionu, marchew, natka pietruszki, kalafior, serek topiony, makaron.
Wykonanie: do gorącego bulionu wrzucamy kostkę serka i gotujemy aż się rozgotuje, po czym dodajemy startą marchew i posiekaną pietruszkę. Pod koniec gotowania wrzucamy różyczki kalafiora i dwie garści ulubionego makaronu.