Jesień to czas ochłodzeń, które odczuwają zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie jest to jednak powód do tego, aby rezygnować ze wspólnych spacerów czy zabaw na świeżym powietrzu. Według pediatrów nawet z kilkudniowym noworodkiem możemy, a nawet powinniśmy wyjść do parku na krótką przechadzkę
fit.pl
2013-10-01 00:00
Udostępnij
Spacer%20w%20parku %20foto maleW związku z tym, ubierzmy ciepło naszą pociechę, zapakujmy kilka niezbędnych akcesoriów do torby i ruszajmy w drogę w poszukiwaniu jesieni!

„Na cebulkę”

Nie ma takiej pory roku, która byłaby nieodpowiednia na spacer z dzieckiem. Nawet jeśli jesienna pogoda jest czasami kapryśna, warto codziennie wybrać się chociażby na kilkunastominutową wycieczkę. Malucha najlepiej ubrać na tzw. ,,cebulkę”, ponieważ w razie ocieplenia, możemy szybko zdjąć wierzchnią warstwę ubrań, nie ryzykując przegrzaniem organizmu dziecka. W zależności od wieku pociechy, ubieramy go nieco inaczej. Noworodki rodzą się z niedojrzałym ośrodkiem termoregulacji, dlatego do pierwszego miesiąca życia należy je wyjątkowo ciepło ubierać. Po tym okresie, możemy zrezygnować z dodatkowej warstwy ubrań, mając przy sobie np. ciepły kocyk w razie nagłego ochłodzenia. Na cieplejsze dni możemy ubrać dziecko w kombinezon i przykryć lekkim kocykiem, a podczas chłodniejszego dnia pamiętajmy o nałożeniu foliowej osłony na wózek, która grzeje jak jedna warstwa ubrań. Zawsze pamiętajmy o czapeczce i rękawiczkach. Jak sprawdzić czy dziecko się nie przegrzewa? Wystarczy dotknąć skóry na karku – jeśli jest wilgotna, to znak, że maluch jest ubrany za ciepło.

Kiedy i jak długo spacerować?

Jesienią najlepiej spacerować w godzinach popołudniowych, między 12, a 14. Wówczas temperatura jest optymalna, a słońce zazwyczaj świeci najmocniej. Dobrym momentem na zabranie dziecka na spacer jest pora jego drzemki. Sen na świeżym powietrzu intensywnie dotlenia organizm dziecka. Jak długo należy spacerować? Zgodnie z zaleceniami specjalistów, zdrowy noworodek powinien być wynoszony na powietrze już w pierwszym tygodniu życia, pod warunkiem oczywiście, że warunki atmosferyczne są sprzyjające (nie jest zbyt zimno, wilgotno, mgliście), a dziecko ubrane jest odpowiednio do pory roku – wyjaśnia Katarzyna Świerszcz, położna środowiskowo-rodzinna, laureatka tytułu "Położnej z sercem" przyznawanego przez miesięcznik Mam Dziecko. Pierwsze spacery powinny trwać nie więcej niż 30 minut. Stopniowo, przyzwyczajając dziecko do nowej dla niego sytuacji, możemy ten czas wydłużać o kilka minut, aż do 1 h w zimie oraz do 3h latem. Często zastanawiamy się, czy leżącemu w wózku dziecku nie jest za zimno. Oczywiście, że nie. – Dobrze dopasowana gondola i budka w wózku dziecięcym zabezpiecza przed przedostawaniem się zimnego powietrza do środka. Wbrew pozorom, ważną rolę ogrywa także materiał, z którego wykonane są te elementy. Miękkie wykończenie w środku zapewnia komfort dziecku, nawet podczas chłodniejszych dni, a zewnętrzna, impregnowana warstwa gondoli chroni przed deszczem i nadmiernym wchłanianiem wilgoci. – tłumaczy Ewa Machura, ekspert Navington (wózki i akcesoria dziecięce).

Co zabrać ze sobą?

Należy pamiętać, że jeszcze przed ubraniem dziecka, skupić się musimy na wyposażeniu naszej torby. Trzeba wziąć pod uwagę różne scenariusze wydarzeń i dlatego warto mieć przy sobie pieluchę, wilgotne chusteczki, smoczek, butelkę z mlekiem lub napojem i kilka zabawek. Co jeszcze może się nam przydać? – Ważne jest, aby na jesienny spacer z dzieckiem zabrać dodatkowy kocyk, a podczas chłodniejszych dni, nawet specjalny śpiworek. Miękki materiał zapewni ciepło dziecku, a dodatkowe przymocowanie śpiworka do wózka zagwarantuje bezpieczną jazdę. – mówi Ewa Machura. Jeżeli obawiamy się deszczowej pogody, warto również pamiętać o foliowej osłonie na wózek, która zabezpieczy malucha zarówno przed wilgocią, jak i porywistym, chłodnym wiatrem.

Jesienny spacer na plus

Podczas jesiennych spacerów dziecko ma szansę przyzwyczaić się do niższych temperatur, które będą bardziej odczuwalne wraz z nadejściem zimy. Takie wyjścia na świeże powietrze to idealny trening odporności dziecka, dlatego warto hartować pociechę od pierwszych tygodni życia. Częste wypady do parku czy lasu sprawiają, że dziecko jest dobrze dotlenione i dzięki temu lepiej się rozwija. Okazuje się także, że zimne powietrze połączone ze sporą dawką tlenu to idealny sposób na niejadka. Regularne spacery niosą ze sobą wiele korzyści, o których sami możemy się przekonać!

www.dziecko.fit.pl