- Rodzice i młodzież wykazują spadek lęku i wzrost poczucia bezpieczeństwa po sesjo jogi - przyznają w swoim raporcie autorzy badań. Swoje badanie przeprowadzili przeprowadzono na oddziale dziecięcym Kliniki Minnesocie.
Joga staje się skuteczną terapią uzupełniającą w onkologii dzieci, a także ich rodziców - podkreślają autorzy – przynosi również obiecujące korzyści w zmniejszeniu stresu, bezsenności, braku nastroju, poprawiając jakość życia. Autorzy zbadali nowy obszar, koncentrując się na chorych na raka dzieciach i ich rodzinach, biorąc pod uwagę doświadczenia rodziców, stres i niepokój z powodu niepewności co do choroby i cierpienia ich dzieci.
Poprawę nastrój młodych pacjentów zaobserwowano przede wszystkim wśród młodzieży w wieku 13-18 lat i ich rodziców.
- Nastolatki podkreślały, że czują się zrelaksowane i znacznie spokojniejsze, a joga była dla nich świetną rozrywką - napisali w swoim raporcie autorzy. Rodzice odnieśli jeszcze większe korzyści. W sesjach jogi znaleźli relaks, a ćwiczenia pozwoliły im rozciągnąć swoje mięśnie i wzmocnić ich ciała. Oni również czuli się lepiej. Dodatkowo ci, którzy wzięli udział w sesji wraz ze swoimi dziećmi poczuli pogłębioną więź ze swoimi pociechami.
Joga obniża tętno i ciśnienie krwi oraz poprawia krążenie i dotlenienia mózg. Wpływa również na poprawę napięcia mięśni, krążenia, koordynacji i elastyczności.
www.fit.pl