Dzieci, które rozmawiają ze swoimi rodzicami a zwłaszcza z matkami, nawet jeśli nie zawsze się z nimi zgadzają, częściej opierają się presji rówieśników, dotyczącej nałogów, i agresywnych zachowań.
Takie wnioski wysunęli Naukowcy z Uniwersytetu Virginia podczas badań nad zachowaniami i relacjami z rodzicami 150 nastolatków.
Uczniowie zostali zbadani najpierw w wieku 13, a potem 15 i 16 lat. W tym czasem naukowcy zbierali informacje na temat ich kontaktów z matkami oraz życia towarzyskiego i społecznego w kontekście spożywania alkoholu i stosowania używek.
Na podstawie rozmów z badanymi, rówieśnikami, rodziną i informacji na temat kontaktów z rodzicami naukowcy zaobserwowali pewną prawidłowość.
Młodzi ludzie, którzy chętniej dzielili się swoimi spostrzeżeniami z matkami, chętniej z nimi dyskutowali i podejmowali trudne tematy, nie nie mieli kłopotów z asertywnością w kontaktach z rówieśnikami. Rzadziej także nadużywali alkoholu oraz przejawiali zachowania agresywne wobec kolegów.
Najlepsze relacje z rówieśnikami mieli Ci młodzi ludzie, którzy nauczyli się dyskutować z rodzicami a zwłaszcza z matką na temat pieniędzy, zasad, przyjaźni, miłości, itp. Częściej takie dzięki umiejętności argumentacji wobec rodziców potrafili odeprzeć ataki i oprzeć się negatywnym wpływom kolegów.
www.dziecko.fit.pl