Na początek kilka faktów…
Dane z WHO są alarmujące, gdyż problem niepłodności dotyczy aż 13-15% wszystkich par na świecie, a niepłodność zalicza się do chorób społecznych. Zaburzenia płodności dotyczą w porównywalnym stopniu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Istotnym jest, że czynniki żywieniowe mają duży wpływ na płodność obu płci, dlatego też właściwe odżywianie jest szczególnie istotne podczas planowania ciąży.
Zachowania żywieniowe oraz wszelkie dostarczane wraz z pożywieniem składniki pokarmowe mogą powodować zwiększenie, bądź zmniejszenie płodności kobiet. Podstawowymi błędami żywieniowymi u wielu pań są z pewnością brak zróżnicowania w codziennej diecie lub nadmierne restrykcje żywieniowe, które najczęściej wiążą się z odchudzaniem. To z kolei może prowadzić do niedoborów mineralnych oraz witaminowych, włącznie z tymi, które mają właściwości antyoksydacyjne. Szczególne znaczenie w kontekście płodności kobiet przypisuje się: witaminom z grupy B (w tym B6, B12 i kwasowi foliowemu), witaminie A, C, E oraz D, a także takim składnikom mineralnym, jak żelazo, wapń, cynk, magnez , selen, jod czy miedź. Ważne aby każdy z tych składników był dostarczany każdego dnia w odpowiedniej ilości.
Masa ciała a płodność
Otyłość wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym także z zaburzeniami funkcjonowania układu rozrodczego. Występowanie otyłości już w wieku nastoletnim może powodować zaburzenia miesiączkowania, w tym rzadkie miesiączki oraz cykle bezowulacyjne, przyczyniając się do niepłodności w wieku dorosłym. Coraz więcej doniesień naukowych dowodzi, że redukcja masy ciała już o 5 – 10%, w istotny sposób zwiększa ilość owulacji oraz ciąż, a także wpływa na poprawę wyników technik wspomaganego rozrodu.
Jak zadbać o bezpieczną redukcję kilogramów ?
Stosowanie diet odchudzających przy nadwadze i otyłości powinno odbywać się pod kontrolą dietetyka, ponieważ nieumiejętne obniżenie kaloryczności diety może przyczynić się do powstania niedoborów i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Prawidłowe odchudzanie powinno być właściwie zaplanowane i rozłożone w odpowiednim czasie. Podkreślić należy, że bezpieczna utrata masy ciała to 0,5 – 1kg / tydzień, przy czym jest to zawsze uzależnione od wyjściowej masy ciała oraz od etapu odchudzania. Taka bezpieczna redukcja masy ciała jest jak najbardziej możliwa do osiągnięcia, dzięki połączeniu diety ubogoenergetycznej, przygotowanej indywidualnie przez dietetyka oraz wysiłku fizycznego, z uwzględnieniem ćwiczeń aerobowych. Specjalistyczny program do układania diet, stosowany przez dietetyków umożliwi odpowiednie zbilansowanie jadłospisu. Dla pacjenta także istnieją rozwiązania, które ułatwią realizację zaleceń dietetyka. Platforma Kcalmar oferuje zarówno program dla dietetyka dostępny pod https://kcalmar.com/dietetyk/, jak i aplikację mobilną dla pacjenta, która zawiera estetycznie przedstawione posiłki (ze składnikami i opisem przygotowania), przejrzystą listą zakupów oraz możliwość integracji diety z kalendarzem. Pobierając darmową aplikację Kcalmar - dieta i przepisy na swojego smartphona masz możliwość znalezienia odpowiedniego dla siebie dietetyka, a także zainspirowania się i skorzystania z jednego z 12 gotowych programów odżywiania, w tym także z diety dla przyszłej super mamy! Pamiętaj jednak, że tylko indywidualnie przygotowany jadłospis będzie dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Problem z płodnością – jakie szanse na poprawę?
Zgodnie z przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych badaniami, odpowiednie zachowania żywieniowe oraz inne elementy stylu życia mogą zmniejszyć trudności związane z zajściem w ciążę aż o 80%. Mając to na uwadze, warto już dziś zadbać o odpowiednią dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i pomoże uchronić przed problemami z płodnością. Prawidłowo przeprowadzona redukcja masy ciała oraz wprowadzenie na stałe zdrowych nawyków żywieniowych są kluczem do lepszego zdrowia i poprawy płodności.