fit.pl mobile logo


Siłownia – jak ćwiczyć, by nie skończyć w gabinecie ortopedy

Każdy to wie – aktywność na świeżym powietrzu przynosi nam najwięcej korzyści zdrowotnych. Tymczasem dni stają się coraz krótsze i niestety chłodniejsze i wiele osób pomału rezygnuje z ruchu na świeżym powietrzu. Najważniejsze jednak, żeby z aktywności nie rezygnować zupełnie! Specjaliści współpracujący ze stowarzyszeniem BuggyGym, które na co dzień promuje aktywność fizyczną na świeżym powietrzu dla mam z dzieckiem w wózku (treningi fitness), przygotowali kilka rad dla tych z Was, którzy w okresie jesienno – zimowym postanowią „zaszyć” się na siłowni, czyli jak ćwiczyć zdrowo i bezpiecznie.


Rady zwłaszcza dla tych, którzy, jak wiele ćwiczących z nami mam, czują wyjątkowa potrzebę szybkiego powrotu do formy i zaczynają sięgać do intensywnych i radykalnych form aktywności ruchowej. Pamiętajmy, że harmonijny rozwój mięśni oraz kształtowanie zgrabnej sylwetki i prawidłowej postawy ciała uzyskuje się dzięki ergonomicznym treningom, bez przeciążeń i zbyt forsownych ćwiczeń. Jeśli jednak zależy ci na rzeźbieniu swojej sylwetki z pomocą siłowni, ćwiczeń izolowanych grup mięśniowych i dodatkowych obciążeń, przeczytaj porady ekspertów BuggyGym. Mgr fizjoterapii Piotr Kotajny oraz lekarz ortopeda Wojciech Solecki z Kliniki Św. Łukasza w Bielsku-Białej często spotykają się w swojej praktyce z efektami nieprawidłowego podejścia do sportu. Zapamiętaj, czego się wystrzegać, aby nie skończyć treningu w gabinecie ortopedy!5 najczęstszych błędów, które możesz popełnić na siłowni

1. Bark rozgrzewki

Jeśli chcesz ćwiczyć bezpiecznie nigdy nie zapominaj o rozgrzewce. Mięśnie i ścięgna wrzucone w wir ciężkiej walki bez przygotowania są bardziej narażone na urazy. Leczenie ostrych stanów zapalnych ścięgien i przyczepów mięśni może zająć nawet kilka miesięcy. Prawidłowa rozgrzewka powinna trwać co najmniej 15 minut i obejmować wszystkie partie ciała.2. Zły dobór obciążenia

Nawet Ewa Chodakowska nie ćwiczyła od razu 5 godzin dziennie. Zdobycie odpowiedniej wytrzymałości to długi proces, a biologii nie da się oszukać. Zaczynaj od podstawowych obciążeń i liczby powtórzeń dostosowanych do Twoich możliwości. „Zakwasy”, przez które nie możesz się ruszać wcale nie są oznaką dobrego treningu. To, co czujesz następnego dnia to tak zwane DOMS (Delayed Onset of Muscle Soreness), wynik mechanicznych mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Jeśli są one silne, świadczą o wykonywaniu nowych aktywności motorycznych ze zdecydowanie nadmiernym obciążeniem.

3. Źle dobrane ćwiczenia

Nasze stawy są przewidziane do pracy w konkretnym zakresie ruchomości i pod odpowiednim obciążeniem. Ćwiczenia, które wykraczają poza fizjologię mogą skutecznie przyspieszyć twoją wizytę u ortopedy. Ważne jest również zachowanie równowagi pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi. Pamiętaj, że np. ćwicząc wyłącznie przednią grupę mięśni klatki piersiowej narażasz swoje barki na rozwinięcie niestabilności.4. Nieprawidłowa technika

Nawet najprostsze ćwiczenia wykonane w sposób nieprawidłowy mogą mieć opłakane konsekwencje. Szczególnie na początku warto ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora, który skoryguje czasem minimalne błędy w postawie ciała, tempo i sposób wykonywania ćwiczeń. Pomoże też dostosować ćwiczenia do Twoich możliwości.5. Nieregularne ćwiczenia

Jeśli bierzesz się za siebie, zrób to porządnie. Źródłem Twojego sukcesu nie będzie dobrze wyposażona siłownia, nowe buty i ubranie, ale regularne ćwiczenia. Jeżeli możesz przeznaczyć na trening 3 godziny tygodniowo to ćwicz 3 razy po jednej godzinie. Nie zniechęcaj się brakiem widocznego postępu po 2 treningach.

Mgr fizjoterapii Piotr Kotajny
Lek. Ortopeda Wojciech Solecki
www.lukasza.pl

Autor zdjęć: Damian Rafacz

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl