Zdrowie, wygoda i bezpieczeństwo - jak dobrać rower na nowy sezon?

Nie za wysoki, nie za niski, z odpowiednią ramą, siodełkiem i kierownicą - dobranie właściwego roweru jest ważne, bo w tym wypadku wygoda idzie w parze ze zdrowiem i bezpieczeństwem
2021-03-15 00:00
Udostępnij
Zdrowie, wygoda i bezpieczeństwo - jak dobrać rower na nowy sezon?

Sezon rowerowy już za rogiem, dlatego warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze nowego roweru. Oczywiście powinien nam się podobać. Ale poza estetyką są też inne, ważniejsze kryteria: wygoda, zdrowie i bezpieczeństwo.

Te trzy czynniki w przypadku rowerów zazwyczaj idą w parze. Na zbyt dużym jednośladzie nie tylko nie będzie nam wygodnie, co odbije się na kondycji naszych pleców i barków, ale też będzie nam się trudniej w razie konieczności szybko zatrzymać.

- Przy doborze roweru trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów: wielkość ramy, szerokość kierownicy czy siodełko. Ich dobór zależy od budowy ciała - mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów hybrydowych.

Niektóre niedogodności, jak obolała po pierwszej w sezonie wycieczce rowerowej pupa czy spięte mięśnie karku i barków, można zażegnać tak zwanym rozćwiczeniem - po kilku przejażdżkach powinny ustąpić same. Inne, możemy uśmierzyć lepiej dopasowanymi uchwytami na kierownicy czy wysokością siodełka. Część jednak będzie zależeć od elementów trwałych, takich jak kształt i wielkość ramy. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak dobrać rower.

Zadbaj o odpowiedni kask i oświetlenie. To podstawa i bez niej ani rusz!

Rower powinien być na tyle wysoki, żeby był wygodny. Zbyt niska pozycja siedząca może przełożyć się na bóle kolan, zbyt wysoka - na problemy z utrzymaniem równowagi stojąc. Jak siedzimy na nim, nasze kolana podczas pedałowania powinny dochodzić prawie do wyprostu, ale nie prostować się całkowicie. Po zejściu z siodełka powinniśmy stać na ziemi na całych stopach mając ramę między nogami.

Rama i wysokość siodełka powinny być tak dobrane, żebyśmy jechali wyprostowani lub lekko pochyleni do przodu. Zbyt duże wychylenie do przodu może poskutkować bólem pleców lub karku a nawet nadgarstków czy dłoni.

Pedały to istotny szczegół: zbyt wąskie mogą utrudniać utrzymanie równowagi i skutkować bólem stóp. Nasza stopa powinna się czuć na nich pewnie.

Jeśli po kilku przejażdżkach wciąż boli cię pupa, pomyśl o odpowiednich spodenkach do jazdy.
Rozważ jazdę w bardziej pionowej pozycji, jeśli pomimo paru wycieczek utrzymuje się ból nadgarstków lub spięte mięśnie karku.

Bolące nadgarstki czy mrowiące dłonie i przedramiona mogą być sygnałem, że oprócz zmiany pozycji warto zainwestować w ergonomiczne uchwyty na kierownicę.

Dyskomfort jazdy może zepsuć frajdę z wycieczki nawet w najlepszej ekipie i po najpiękniejszych trasach. Pamiętaj jednak, że na rowerze wygoda to również bezpieczeństwo.

- Profesjonalny sklep z rowerami z pewnością doradzi swoim klientom, jaki model jednośladu wybrać i jakie akcesoria przydadzą im się najbardziej. W TrybEco bazujemy na profesjonalnych badaniach biometrycznych, które pomogą dopasować odpowiedni rower dla każdego - podkreśla Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów hybrydowych.

W przypadku rowerów hybrydowych, takich jak te w ofercie łódzkiego producenta, dochodzi jeszcze jeden element: mianowicie wybór baterii. Baterie umieszczone przy ramie mają tę zaletę, że można je wyjąć i naładować w domu. Te montowane w piaście z kolei obniżają środek ciężkości i zbalansowanie roweru, co powoduje, że łatwiej jest manewrować i utrzymać równowagę. Dodatkowo, umieszczony w osi obrotu ciężar nie stanowi dodatkowego obciążenia w trakcie jazdy.

- Dlatego osobom korzystającym z roweru głównie do jazdy po mieście, do pracy i rekreacyjnych wycieczek polecamy rowery hybrydowe z baterią w piaście - mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów hybrydowych.