Z roku na rok spożycie fast foodów i nieodpowiedniego dla naszego organizmu pokarmu rośnie. Przez nieodpowiednie odżywianie poziom złego cholesterolu wzrasta w zastraszającym tempie. Warto zgłębić to zagadnienie, by móc utrzymać cholesterol w normie.
Unikaj tłuszczów nasyconych i złych węglowodanów
Każdy, kto dba o poziom cholesterolu, powinien wypracować w sobie radar, który tłuszcze nasycone wykrywa z daleka. Najgorszy rodzaj tłuszczów znajduje się w różnych produktach – zarówno tych przetworzonych, jak i tych w naturalnej postaci. Naucz się czytać etykiety, a będziesz o jeden punkt do przodu w grze o niski poziom cholesterolu.
Większość ludzi ma skłonność do przeceniania roli węglowodanów w walce ze złym cholesterolem. Naturalne węglowodany to konieczny element każdej zdrowej diety. Niektóre z nich, dzięki dużej zawartości błonnika, mogą nawet pomóc obniżyć poziom cholesterolu.
Problem zaczyna się dopiero z tymi przetworzonymi. Rafinowany, biały i brązowy cukier oraz różnego rodzaju słodycze i słodkości wpływają niekorzystnie na nasz cholesterol. Wszystko za sprawą insuliny i jej związku ze złym cholesterolem.
[-------]
Zdrowy cholesterol
Jeśli twój poziom cholesterolu zbliża się do niebezpiecznej granicy, to najwyższy czas na podjęcie akcji. Warto sprawdzić jego poziom w laboratorium.
Idealny poziom cholesterolu zamyka się w 180, ale wartości 181- 199 także są akceptowalne. Gdy twój poziom zbliża się do 220, to znak, że zbliżasz się do niebezpiecznej granicy. Poziom powyżej 220 wymaga już podjęcia właściwych kroków i przejścia na bezwzględną dietę.
Cholesterol ma także swoją dobrą odmianę, którą określa się znacznikiem HDL. W tym wypadku im wyższa liczba, tym lepiej. Wartości poniżej 35 są zbyt niskie, 36-50 to akceptowalny poziom, a idealny powyżej 50. Poziom złego cholesterolu (LDL) nie powinien przekraczać 130. Jeśli przekroczy 160 to już niedobrze.
Rozróżnienie rodzajów cholesterolu to podstawa w komponowaniu zdrowej diety.
Produkty obniżające poziom cholesterolu
a) węglowodany
- płatki owsiane
- otręby owsiane
- jęczmień
- fasola
- brukselka
- jabłka
- śliwki
b) proteiny
- dobrej jakości czerwone mięso
- len
- olej sojowy
- orzechy
- łosoś
- makrela
- śledź
c) tłuszcze
- sezam
- soja
- kukurydza
- olej słonecznikowy
- oliwa z oliwek
- nasiona
- awokado