Grzyby Reishi to rzadkie okazy w przyrodzie. Ich miejscem występowania są głównie gęsto zalesione i wysoko położone regiony Chin i Japonii. Grzyby Reishi tubylcy nazywają często "grzybami widmo" ze względu na trudność w ich znalezieniu oraz „rośliną nieśmiertelności” ponieważ doskonale dostosowuje układ immunologiczny człowieka do walki z wieloma chorobami.
Dziko rosnące grzyby Reishi rzadko występują w Ameryce Południowej, Północnej oraz w Europie ich siedliskiem naturalnym są bowiem górzyste i trudno dostępne tereny Azja, ale i tam, by znaleźć choćby kilka z nich, trzeba przemierzyć setki kilometrów.
Tymczasem medycyna naturalna orientu od wieków wykorzystuje właściwości tych grzybów nie tylko do leczenia wiele schorzeń, ale lekarze profilaktycznie w schorzeniach układu immunologicznego oraz chorób wątroby i nadnerczy.
Właściwości zdrowotne Reishi
Grzyb Reishi nazywany w Chinach także „ling zhi” lub w innej pisowni „ling qi” to skarbnica odżywczych białek, soli mineralnych, związków sterydowych, lipidów, alkaloidów, olejków lotnych oraz witamin (B2), kwasu askorbinowego, cynku, manganu, miedzi oraz rzadko spotykanego germanu oraz wapnia.
Badania nad tą rośliną wykazały, że niezwykle istotne dla zdrowia człowieka są zarodki grzyba/ Zawierają one kwas ignocerynowy, kwas stearynowy cholinę oraz betainę, kótre chronią np. wątrobę przed zatrucie.
Badacze odkryli również, że związki chemiczne znajdujące się w grzybach Reishi mają właściwości przeciwnowotrowowe oraz miała działanie antyutleniające i pomagają przyspieszać odbudowę szpiku kostno-stawowego oraz wykazują działanie stymulujące układ odpornościowy.
[-------]
Azjatycki grzyb w profilaktyce i leczeniu wielu chorób
Na wschodzie od wieków docenia się moc Reishi i wykorzystuje jako świętą roślinę pomoc w najbardziej nieuleczalnych chorobach nowotworowych, zaburzeniach układu immunologicznego. Reishi ogromną popularnością cieszy się na Tajwanie, Malezji, Indonezji, Wietnamie oraz Korei.
W medycynie naturalnej grzyb Reishi jest zaliczany jest do kategorii naturalnych leków wspomagających pracę organizmu. Azjatycki grzyb wykazuje przede wszystkim działanie immunoterapeutyczne, obniża ciśnienie krwi, działa przeciwgrzybicznie, przeciwkaszlowo, wykrztuśnie, przeciwbakteryjne, a także przeciwalergicznie i przeciwnowotworowo.
Moc z natury
Wyciągi i substancje bioaktywne tego grzyba mają także zbawienny wpływ na adaptację organizmu do warunków zewnętrznych:
Miedzy innymi: wspomagają zdolności obronne organizmu, niwelując takie dolegliwości psychofizyczne jak: depresja, zmęczenie, osłabienie, przygnębienie, pomagają walczyć ze stresem i obniżoną koncentracją.
Obecnie w medycynie grzyby wykorzystuje się do produkcji preparatów wspomagających terapię przeciwnowotworową i podczas walki z rakiem. Preparaty i wyciągi na bazie Reishi są używane obecnie w kilku krajach, między innymi Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
www.senior.fit.pl