W szkole Sadhana zaprzyjaźnia osoby starsze z jogą. Seniorzy to pojętni uczniowie, chętnie uczą się kolejnych ćwiczeń?
O tak, seniorzy to bardzo pojętni uczniowie i bardzo chętnie uczą się wszystkiego co proponuję.
Ze względu na wiek seniorzy wymuszają na pani łagodniejszą metodę ćwiczeń, a może śmiało i bez protestów uczą się poszczególnych ćwiczeń?
Jest to zdecydowanie łagodniejsza forma ćwiczeń nie znaczy to jednak, że pozbawiona wyzwań. Seniorzy śmiało, chętnie i odważnie je podejmują.
Jaki rodzaj jogi najczęściej pojawia się na Pani zajęciach dla seniorów?
Jestem dyplomowaną nauczycielką jogi wg metody B.K.S. Iyengara i tą metodą dzielę się z moimi uczniami.
Jakie korzyści dla zdrowia osób po 50. roku życia daje trening "jogiczny"?
Korzyści jest bardzo wiele. Na samym początku praktyka jogi przede wszystkim poprawia nastrój, zwiększa optymizm i akceptacje samego siebie. Z czasem przywraca równowagę statyczną, która umożliwia odciążenie narządów ruchu. Joga uczy rozluźnienia, przywraca naturalną ruchomość w stawach, wpływa pozytywnie na bóle pleców czy mięśni. Wspiera też system odpornościowy, wspomaga przemianę materii i pomaga zredukować nadwagę. W wyniku regularnej praktyki jogi poprawia się praca organów wewnętrznych, gruczołów i narządów zmysłowych, poprawia się krążenie krwi, trudności z oddychaniem przestają być tak dokuczliwe. Regularna praktyka pozwala na wejrzenie w głąb siebie, umożliwia radzenie sobie ze stresem codzienności.
Joga to dla Pani pasja - miłość? Na co dzień jest pań jej gorącą zwolenniczką?
Oczywiście że jestem jej zwolenniczką na co dzień. Praktykuję codziennie, codziennie też uczę.
Joga jest nieodłącznym elementem mojego życia, pozwalającym mi lepiej poznawać siebie, swoje możliwości i ograniczenia. Jest treningiem charakteru, praktyką uwagi i obserwacji nie tylko na macie, ale też właśnie w sytuacjach codziennych. Uczy dystansu w warunkach trudnych, dodaje radości i spokoju.
Wiele miejsca w pani pracy zawodowej zajmuje taniec. Jako nauczycielka i tancerka, wykorzystuje pani swoje doświadczenie w tej dziedzinie na zajęciach z osobami starszymi?
Zdecydowanie tak, jako nauczycielka tańca pracuję prawie 15 lat, zatem wszelkie doświadczenia pedagogiczne z ludźmi w różnym wieku niewątpliwie rzucają światło na moją pracę jako nauczyciela jogi. Praktyka samego nauczania to doświadczenie bezcenne, nieustanny rozwój. Mam nadzieję, iż te lata nauczania tańca, lata pracy z ludźmi przy tworzeniu spektakli, pozwalają mi być jeszcze lepszym nauczycielem jogi, efektywniejszym, pełniejszym.
Zajęcia z seniorami to żmudna praca czy może twórcze powołanie?
Pracuję z ludźmi w różnym wieku, również z seniorami. Może być to czasem praca żmudna, ciężka, wyczerpująca ale przede wszystkim jest piękna. Myślę, że nie byłabym w stanie jej wykonywać, gdyby nie była powołaniem.
Co najbardziej inspiruje w pracy z osobami starszymi?
Oni sami. Ich zaangażowanie, oddanie, ich praca na macie i jej efekty.
Trudno zachęcić osoby w wieku przedemerytalnym, by aktywniej spędzały czas?
Rzeczywiście grupy te nie są przepełnione, zatem należy nieustannie szukać dróg by do seniorów docierać. Bo gdy już raz spróbują aktywnie spędzać czas to do kontynuacji nie trzeba ich specjalnie namawiać:)
Dziękuję za rozmowę
www.senior.fit.pl