Wiek podeszły nie musi przeszkadzać w leczeniu i terapii przeciwnowotworowej. Pomimo, iż specyfika leczenia osób starszych jest niepodważalna, ze względu na ogólne zmiany w funkcjonowaniu organizmu, a w szczególności układu krwionośnego, pokarmowego, kostnego oraz innych narządów, chorzy na raka mają szansę na normalne leczenie.
Senior ma prawo do skutecznej i kompleksowej opieki w przypadku choroby nowotworowej, co więcej, terapię można dopasować do możliwości i ograniczeń organizmu.
Oczywiście leczenie seniorów odbywa się zupełnie inaczej niż osób młodych, także dlatego, ze osoby starsze są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju powikłania i schorzenia towarzyszące, jak np. zapalenie żył czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Jednak jest szereg leków przeciwnowotworowych, które są tolerowane przez starszy organizm.
Pomocne podczas określenia rodzaju terapii oraz możliwości leczenia jest Karta Badania Geriatrycznego Pacjenta Onkologicznego po 65. roku życia, która została opracowana przez ekspertów Geriatric Oncology Group we współpracy z geriatrami. „Dzięki karcie lekarz może na podstawie wielu informacji precyzyjnie określić stan pacjenta przebyte choroby, stopień zaawansowania chorób, zdolności psychofizyczne oraz schorzenia„ - jak podkreślają specjaliści.
Karta pozwala ocenić wiek funkcjonalny oraz ustalić rodzaj i nasilenie terapii dzięki takim rubrykom i badaniom jak: ciśnienie, nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, niewydolność nerek, choroby płuc, wątroby, choroby wieku podeszłego (demencja, depresja), nietrzymanie moczu, stolca, zaburzenia równowagi, oraz zdolności do wykonywania podstawowych czynności.
W Polsce nadal prowadzone są badania nad przydatnością i funkcjonalnością karty, która jeśli zdobędzie dobre rekomendacje, pomoże wielu pacjenotm ustalić najlepsza terapię.
www.senior.fit.pl