Gorąca herbata, zimny napój i silny, przeszywający ból zębów – taki scenariusz zna wielu z nas, co robić, by podczas posiłków, pozostała przyjemność a nie dyskomfort?  
fit.pl
2011-03-21 00:00
Udostępnij
Zadbaj o wrażliwe zęby
zeby-senioraNadwrażliwość zębów to nie tylko problem dziedziczenia jakości uzębienia. Dotyczy on zarówno młodych ludzi, jak i seniorów, którzy ze względu na procesy starzenia i osłabienie kości. Wielokrotnie sami przyczyniamy się pojawienia się dolegliwości.

Przyczyna nadwrażliwości tkwi głównie w złych nawykach higienicznych, żywieniowych a także wadach zgryzu, które powodują obciążenie zębów a także szkliwa.

Szkliwo jest ochronną warstwą zębów, która stanowi barierę dla czynników zewnętrznych także dla temperatur i właściwości wielu potraw, jeśli ze względu na złą pielęgnację i nawyki szkliwo zostanie uszkodzone, ból zębów może być odczuwalny także przy rutynowych czynnościach, jak mycie zębów czy picie chłodnej wody.

Co powoduje nadwrażliwość?

Wiele osób cierpiących na nadwrażliwość skarży się, że nie mogą pić zimnych, zbyt gorących, a także kwaśnych potraw. Dlaczego tak się dzieje? Zbyt kwaśny odczyn potraw takich jaka owoce cytrusowe, kwaśne warzywa, sosy oraz soki zmieniają odczyn śliny na kwaśny, która powoduje demineralizację szkliwa, czyli zabija jego naturalną ochronę. W tej sytuacji ciepłe i zimne potrawy będą powodowały ból nie chronionych zębów.

Także niektóre choroby układu pokarmowego, refluksy, częste wymioty mogą prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Również złe nawyki: zbyt mocne szorowanie zębów twardą szczotką oraz używanie wybielającej pasty, obgryzanie ołówków, otwieranie butelek zębami może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanicznego szkliwa.

: [-------]

Jak radzić sobie z bólem?

szczotka pastaPodstawą jest oczywiście zdrowa pielęgnacja, zmiana nawyków, mycie zębów miękką szczotką, także w delikatnie chłodnej lub ciepłej wodzie, rezygnacja z wybielającej pasty, na rzecz tej przeznaczonej dla zębów wrażliwych.

Po zjedzeniu mocno kwaśnych potraw zrezygnuj mycia zębów tuż po ich spożyciu, gdyż są już pozbawione warstwy ochronnej. Najpierw wypłucz wodą usta, a potem użyj pasty o obniżonej ilości mentolu, który często przyczynia się do podrażnień.

Zmień sposób mycia zębów. Zamiast poziomego, ruchami wymiatającymi, w kierunku od dziąseł do korony zęba. Staraj się nie szczotkować mocno dziąseł, odkryte w ten sposób szyjki dziąseł mogą krwawić i powodować kolejny ból.

Po posiłkach używaj nici dentystycznej, a po dokładnych umyciu wypłucz jamę ustną płynem do zębów wrażliwych.

Na noc zostawiaj rozsmarowaną pastę na zębach, by jej aktywne składniki wniknęły w miąższ zęba.

Jeśli po dwóch tygodniach nie odczujesz różnicy warto skonsultować się ze specjalistą, który zaleci odpowiednią, najlepszą kurację ochronną.

www.senior.fit.pl