Badanie przeprowadzono na niemal tysiącu osób. Jak podaje serwis Webmd.com, w ciągu roku od rzucenia palenia (za pomocą różnych metod) u badanych wzrósł poziom dobrego cholesterolu (HDL) we krwi o 2,4 mg/dl. Podczas gdy u palących pozostał na takim samym poziomie. Zaprzestanie palenia nie miało wpływu na poziom złego cholesterolu (LDL).
Badacze sugerują, że zwiększenie masy ciała (związane z rzuceniem palenia), może mieć bardziej negatywny wpływ na poziom cholesterolu LDL, niż HDL. Brak przybrania na wadze to jeszcze większe korzyści ze zwiększenia poziomu HDL w organizmie, gdyż zwiększony poziom dobrego cholesterolu prawdopodobnie przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak pokazują badania, zwiększenie nawet o 1mg/dl poziomu HDL, obniża ryzyko chorób takich jak np. zawał serca o 2 do 3% na każde 10 lat.
Na początku badania średnia wypalanych papierosów w ciągu dnia, przez uczestników wynosiła dwie paczki. Rok później około jedna trzecia badanych z sukcesem pozbyła się nałogu. Tylko pogratulować wytrwałości!
www.wellness.fit.pl