Przemęczenie mija, gdy odpoczniemy, a anemia czyli niedobór żelaza może doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Początki anemii łatwo pomylić z chronicznym przemęczeniem - jesteśmy senni, szybko się męczymy, mamy zadyszkę i kołatanie serca. Dokuczają nam bóle głowy, mroczki przed oczami, szumy w uszach, nudności, brak apetytu, biegunki, palenie w przełyku i trudności w połykaniu. Skóra staje się blada, pękają kąciki ust, a paznokcie i włosy łamią się.
Anemia jest nazywana niedokrwistością. Choroba wynika ze zmniejszonej liczby krwinek czerwonych lub niedoboru w nich hemoglobiny. Najczęstszym tego powodem jest brak żelaza. Niedobór żelaza pojawia się, gdy jest ono nieprawidłowo wchłaniane (np. po operacjach) albo gdy tracimy sporo krwi (np. podczas miesiączki).
Może go brakować w ciąży lub przy szybkim wzroście. Często jego niedobory są wynikiem nieprawidłowego odżywiania. Najszybciej anemię może spowodować ubytek krwi, np. na skutek urazu czy obfitych miesiączek. O wiele częściej jednak problem wynika z niewłaściwego odżywiania, a konkretnie:
- jadania zbyt małej ilości produktów zawierających witaminy z grupy B (działają krwiotwórczo), żelaza i ułatwiającej jego przyswajanie witaminy C,
- picia dużej ilości napojów z kofeiną (ogranicza wchłanianie żelaza).
Przy początkach anemii wystarcza zmiana diety. Dobrym źródłem żelaza są mięso, ryby, żółtka jaj (gotowane), zielone warzywa liściaste, ziemniaki, marchew, brokuły,kalafior, ziarna zbóż, owoce. Przy dużej niedokrwistości trzeba przez kilka miesięcy zażywać preparaty z żelazem .
Anemia osłabia organizm, bo powoduje jego niedotlenienie. Szczególnie źle reaguje na nie serce i mózg. Na szczęście łatwo wykryć, że to właśnie niedokrwistość jest źródłem dolegliwości. W tym celu wystarczy zbadać morfologię krwi i sprawdzić ilość:
- erytrocytów (czerwonych krwinek) – nie może być ich mniej niż 4 mln/mm3 krwi,
- hemoglobiny (składnik erytrocytów, to czerwony barwnik krwi odpowiadający za transportowanie tlenu) – dolna jej granica to 12,5 g/%.
O anemii mówimy, gdy chociaż jeden z wyników odbiega od normy. Może się jednak zdarzyć i tak, że objawy niedokrwistości występują mimo dobrej morfologii. W takim przypadku trzeba sprawdzić dodatkowo poziom żelaza (jest ono konieczne do produkcji hemoglobiny) i witaminy B12 (potrzebna do wytwarzania erytrocytów).
www.wellness.fit.pl