Niedobór żelaza może skończyć się anemią również u dzieci. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą tej chorobie

Anemię uważa się za jeden z najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych u niemowląt i dzieci. Wywoływana zwykle przez brak odpowiedniego poziomu żelaza w organizmie, może mieć poważne konsekwencje. Poznaj jej objawy, by nie zbagatelizować dolegliwości.
2017-05-25 00:00
Udostępnij
Niedobór żelaza może skończyć się anemią również u dzieci. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą tej chorobie

Anemia kojarzona jest przede wszystkim z apatią oraz bladą skórą. Tymczasem nie zawsze niedobór żelaza wywołujący ten problem zdrowotny objawia się w ten sposób. Istnieje wiele innych charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na niedostateczną ilość żelaza w organizmie dziecka.

Anemia, czyli co?

O anemii mówi się wówczas, gdy liczba krwinek czerwonych (erytrocytów) spadnie poniżej określonego normą poziomu. To stanowi poważne zagrożenie zdrowotne, ponieważ erytrocyty odpowiadają za transport tlenu.

Istnieje wiele przyczyn anemii, wśród których należy wymienić m.in.:

  • utratę sporej ilości krwi (np. obfite miesiączki u dziewczynek w wieku dojrzewania) ,
  • niewystarczającą produkcję krwinek czerwonych,
  • nadmierne niszczenie erytrocytów.

Może do tego dochodzić nie tylko na skutek chorób genetycznych, infekcji czy narażenia organizmu na działanie niektórych leków.

Niedobór żelaza główną przyczyną anemii

Bardzo często za anemię odpowiada niewłaściwy poziom żelaza – spowodowany głównie błędami żywieniowymi. Warto jednak mieć świadomość, że w pierwszych tygodniach życia malucha, za jego dietę odpowiada mama – dziecko rodzi się z zapasem żelaza zgromadzonym w okresie ciąży. Jeśli kobieta ciężarna cierpiała na anemię, noworodek również może się z nią borykać.

W późniejszych miesiącach życia niedobór tego pierwiastka spowodowany jest m.in. rozszerzaniem diety. Jeśli dziecko nie jest otwarte na nowe smaki, a jego podstawą żywieniową po 12 miesiącu życia nadal jest mleko modyfikowane lub mleko mamy, wówczas istnieje spore ryzyko niedokrwistości.

Anemia, którą wywołuje brak żelaza to częsta przypadłość kilkulatków. Niechęć do jedzenia warzyw czy mięsa sprawia, że do organizmu dostarczana jest nieodpowiednia ilość cennego pierwiastka.

Czy to anemia?

Przewlekły niedobór żelaza bardzo szybko daje o sobie znać, aczkolwiek anemia nie zawsze daje jednoznaczne sygnały. Trudno zdiagnozować problem, jeżeli dziecko z natury jest spokojne i mało ruchliwe. Warto przy tym pamiętać, że bladość skóry bardzo rzadko świadczy o niedokrwistości wywołanej przez brak tego pierwiastka w organizmie.

Za pierwsze objawy anemii uważa się obniżenie intensywności czerwieni ust i łożysk paznokci. Jednak jako że zmiany te pojawiają się stopniowo, bardzo łatwo przeoczyć ich wystąpienie. Dlatego szczególnie niepokojące powinny wydać się takie symptomy jak:

  • zmęczenie i szybkie męczenie się,
  • zawroty głowy,
  • utrata apetytu,
  • spadek masy ciała (spowodowany odmawianiem spożywania posiłków),
  • przyspieszona akcja serca,
  • trudności ze snem.

Dość nietypowym objawem anemii jest również zwiększona podatność na infekcje, która dodatkowo "nakręca" niedokrwistość. Drobnoustroje nasilają wypłukiwanie żelaza z organizmu, ponieważ potrzebują tego pierwiastka i sięgają po zapasy zgromadzone w organizmie dziecka.

Podejrzewasz anemię? Sprawdź to badaniami

Jeżeli objawy, z którymi zmaga się twoje dziecko wskazują na anemię, warto to sprawdzić. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, by specjalista wypisał skierowanie na podstawowe badania krwi. Poza morfologią (uwzględniającą również poziom hemoglobiny), warto oznaczyć dodatkowo poziom żelaza oraz ferrytyny.

Normy dla:

  • erytrocytów (RBC) wynoszą 3,5-5,4 mln/ml,
  • hemoglobiny (Hgb) wynoszą 10-15 g/dl,
  • hematokrytu (Hct) wynoszą 30-40%,
  • żelaza wynoszą 43-184 ug/dl,
  • ferrytyny wynoszą 7-140 ng/ml.

Wartości poniżej normy oznaczają niedokrwistość, za którą najczęściej odpowiada niewłaściwy poziom żelaza w organizmie dziecka.

Nie dopuść do niedoborów żelaza

Niedobór żelaza może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego należy wykonać odpowiednie badania, by potwierdzić / wykluczyć anemię. Jeżeli badania wskazują na niedokrwistość, konieczne będzie przede wszystkim włączenie odpowiednich suplementów diety.

W przypadku niemowląt najlepszym rozwiązaniem jest podawanie preparatów w płynie. Natomiast u dzieci powyżej trzeciego roku życia świetnie sprawdzą się suplementy w postaci tabletek do ssania. Ich zaletą jest odpowiednia dawka tego pierwiastka, która pozwala pokryć jego dobowe zapotrzebowanie w organizmie.

Wybierając suplement z żelazem, warto pamiętać o podawaniu witaminy C. Jej rolą jest bowiem stymulowanie wchłaniania tego cennego pierwiastka. Dlatego dobrze jest sięgnąć po preparaty zawierające żelazo i witaminę C w jednej tabletce – jak suplement diety Meltiki Żelazo. Dzięki temu można skutecznie uzupełnić niedobór najważniejszych składników odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.