Czekasz na zaproszenie na mammografię? Możesz go nie dostać!

Jeszcze nie tak dawno Polki objęte Programem Profilaktyki Raka Piersi otrzymywały raz na dwa lata listowne zaproszenia na bezpłatną mammografię. Jednak z wysyłki zrezygnowano, toteż teraz panie w wieku 50-69 lat powinny zgłaszać się na badanie samodzielnie. Jak? Gdzie? Kiedy? Jest to bardzo proste!
2022-10-31 00:00
Udostępnij
Czekasz na zaproszenie na mammografię? Możesz go nie dostać!

Co roku raka piersi wykrywa się u blisko 20 tys. polskich pacjentek. Ponad 75% kobietom udaje się pomóc wrócić do zdrowia. Ta statystyka mogłaby być jeszcze lepsza, gdyby panie zgłaszały się do Programu Profilaktycznego Raka Piersi. Dziś tylko 37% pacjentek regularnie, raz na dwa lata przychodzi na badanie mammograficzne.

Jak?

Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi dla pacjentek po 40. roku życia. Młodsze panie również powinny badać piersi, ale dla nich rekomendowaną metodą jest USG. Z czego wynikają te różnice? Przede wszystkim z budowy i tkanek w piersiach. - U młodszych pacjentek obserwujemy budową gruczołową, która z wiekiem przekształca się w tłuszczową. Stąd zmiana sposobu diagnostyki – tłumaczy lek. med. Małgorzata Cymerman, dyrektor medyczny mammografii Grupy LUX MED.

Jak dodaje, pierwsze badanie USG warto zrobić ok. 20. roku życia i potem systematycznie powtarzać.
Nasuwa się pytanie, dlaczego programem bezpłatnych badań objęte się akurat pacjentki w konkretnym przedziale wiekowym. Według statystyk, kobiety właśnie między 50. a 69. r.ż. są najbardziej narażone na występowanie zmian nowotworowych w piersiach. Program Profilaktyki Raka Piersi i prowadzona w ramach niego mammografia to tzw. badanie przesiewowe – zwane także skryningiem. Ma ono za zadanie wykryć chorobę we wczesnym stadium, by szybko rozpocząć pogłębioną diagnostykę, a następnie leczenie. Profilaktyczne badania mammograficzne przeprowadzane są wśród pań, które nie mają widocznych objawów danej choroby. Wczesna diagnoza choroby zapobiega jej poważnym następstwom w przyszłości i znacząco zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

- Panie w przedziale wiekowym między 50. a 69. rokiem życia, mogą bezpłatnie i bez skierowania wykonać badanie w ramach programu profilaktycznego co dwa lata, a w przypadku obciążenia genetycznego (rak piersi u matki, siostry lub córki lub/i mutacje w genach BRCA1, BRCA2), co roku – wyjaśnia ekspertka.
Na mammografię można także wybrać się nie będąc objętą programem – wystarczy skierowanie od lekarza specjalisty.

Gdzie?

W całej Polsce działają pracownie stacjonarne, w których można wykonać badanie. Regularnie w mniejszych i większych miastach pojawiają się także mobilne pracownie, czyli mammobusy. Listę tych miejsc można znaleźć np. na stronie: https://mammo.pl/

Warto podkreślić, że badanie w mammobusie w żaden sposób nie odbiega jakością od wykonanego w placówce stacjonarnej, która realizuje program profilaktyczny NFZ. Wymagania techniczne, nadzór Centralnych Ośrodków Koordynujących i jakość wykonanych badań są identyczne dla wszystkich pracowni. LUX MED Diagnostyka, jako jeden z największych w Polsce realizatorów programu profilaktycznego, ma kilkanaście mammobusów, które docierają do większości gmin w Polsce.

– Szukając lokalizacji dla naszych mobilnych pracowni, wybieramy miejsca powszechnie dostępne w centrach miast, na parkingach przy centrach medycznych lub supermarketach. Widzimy też duże zainteresowanie spontanicznymi wizytami – dodaje dyrektor medyczny mammografii Grupy LUX MED.

Kiedy?

Dla Pań, które wykonują badania mammograficzne, termin kolejnej mammografii podawany jest zawsze na wyniku badania. Panie wybierające się na mammografię powinny zabrać ze sobą zdjęcia bądź płyty cd z ostatniego badania mammograficznego oraz wyniki z ewentualnych badań uzupełniających, takich jak USG czy biopsja. Ocena porównawcza z poprzednimi wynikami badań jest istotnym elementem opisu badania przez lekarzy radiologów.

Informację, czy badanie danej pacjentce przysługuje, można uzyskać dzwoniąc np. na infolinię tel: 58 66 62 444 lub 22 33 81 960.

Do badania nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania.

Co potem?

Jeśli wynik mammografii będzie niepokojący, pracownik działu dokumentacji medycznej niezwłocznie skontaktuje się z pacjentką w celu poinformowania o konieczności wykonania badań uzupełniających. Pacjentka wraz z wynikiem otrzyma listę placówek, w których będzie mogła wykonać dodatkowe procedury medyczne.

– Dokładamy wszelkich starań, aby udzielić niezbędnych informacji, pomagamy w wyznaczeniu terminu wizyty na diagnostykę pogłębioną i monitorujemy w systemie NFZ jej realizację. Pragnę podkreślić i zaapelować do pań, by nie bały się badania i nie myślały o nim w kategorii „lepiej nie robić, bo jeszcze coś się znajdzie”. Właśnie wczesne wykrycie zmian umożliwia szybkie i całkowite wyleczenie z nowotworu. Pacjentki, które pokonały raka jednogłośnie podkreślają, że warto się badać, bo mamy po co żyć – dla naszych bliskich, dla dzieci i wnuków. Dlatego już dziś zachęcam, by zgłosić się na mammografię w ramach programu profilaktycznego – podsumowuje Małgorzata Cymerman z Grupy LUX MED.